Hlavní obsah
Tereza Kostková s Markem Ebenem moderuje pořad Stardance Foto: Petr Horník, Právo

Herečka Tereza Kostková: pracovala jsem i jako zmrzlinářka

„V příštím životě bych chtěla být lékařem, vědcem nebo kosmonautem,“ říká herečka, která si své místo na slunci po všech peripetiích, kterými kvůli lásce k divadlu prošla, rozhodně zaslouží.

Tereza Kostková s Markem Ebenem moderuje pořad Stardance Foto: Petr Horník, Právo
Herečka Tereza Kostková: pracovala jsem i jako zmrzlinářka

Čím vším jste v životě byla?

Několika činností odlišných od mé současné profese jsem se skutečně dotkla. Když se vrátíme o dobrých patnáct let zpátky a půjdeme pomalu k současnosti, narazíme na zmrzlinářku, hostesku, prodavačku i výrobce občerstvení, uklízečku, servírku u Bubeníčků a tajemnici v divadle…

Platí i u vás – vším čím jsem byl, byl jsem rád?

Platí. Jsem vychovaná dělat věci s láskou. Pokud to náhodou nejde samovolně, hned najdu aspoň něco, k čemu v dané činnosti „láskou vzplanu“. Nebavilo by mě remcat, nudit se a prudit.

Loni jste se ještě jako kojící matka vrátila k moderování Stardance, letos pokračujete, jaká je to práce?

Profesionální, milá i přátelská. Vynikající zkušenost v oblasti improvizace a přímých přenosů.

Myslíte si, že jste už „udělala kariéru“?

Přemýšlím, jak si stručně vysvětlit pojem „kariéra“ a současně ho zbavit trochu pejorativního nánosu, kterým se postupem času obalil, obzvlášť ve spojení se slovesem udělat. Snad se shodneme, že kariéra je určitý pracovní posun směrem k větší profesionalitě, zkušenosti, ale i respektu ze strany „klienta“. V každém případě někam nahoru.

Ale především, je to asi posun, který se zastaví u každého někde jinde. Takže vlastně téměř každý nějakou kariéru „udělá“, jde o to, kde se zastaví, a jak moc odlišné je to od jeho představ nebo nakolik je to překonává. Bráno odzadu: konkrétní představy jsem měla vždy spíše vágnější, tak jsem více překvapená, že dělám to nebo ono.

Z hlediska mého výkladu na nějakém pomyslném žebříčku jistě stojím, jistě jsem i za poslední čas nějak popolezla, ale připadám si stále dost mladá na to hodnotit kam a co s tím. Já ze svého hlediska prostě pracuji. Úplně stejně jako před pěti nebo deseti lety. Můj přístup se nezměnil. Pravda, změnila se trochu náplň mé práce.

Kdybyste se někdy v životě musela rekvalifikovat, co byste si vybrala jako nové povolání? A proč?

Nejde ani tak o to, co bych chtěla dělat, ale na co bych měla. Možnosti by se asi v obou případech dost lišily. Vzhledem k jistým zkušenostem bych se možná neztratila, v případě nouze v oblasti produkce, PR, organizace. Asi bych možná dokázala nějak zužitkovat a rekvalifikovat své pedagogické a jazykové znalosti. Ale v příštím životě bych chtěla být lékařem, vědcem nebo kosmonautem…ale fakt až v tom dalším.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků