Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Evropská centrální banka se bojí přílišného růstu mezd

Evropská centrální banka (ECB) má obavy z rychlého růstu mezd, který by mohl odstartovat i růst cen energií a potravin. Vyplývá to ze slov jejího šéfa Jean-Clauda Tricheta v jednom z výborů Evropského parlamentu. Podle něj by takový vývoj mohl být nebezpečím pro cenovou stabilitu eurozóny, tedy zemí, které vyměnily národní měny za euro.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Evropská centrální banka se bojí přílišného růstu mezd

„Když se podívám dopředu, tak inflace v eurozóně zůstane pravděpodobně nějaký čas vysoká. Postupně by měla zvolnit během roku 2009,” uvedl Trichet.

Podle odhadů ECB by v eurozóně měly spotřební ceny v letošním roce vzrůst o 3,4 až 3,6 %. V roce 2009 by se přitom inflace měla pohybovat mezi 2,3 a 2,9 %.

Trichet navzdory očekávanému mírnějšímu růstu spotřebních cen v příštím roce vyzval ke zrušení jakýchkoliv mechanismů, které upravují mzdy podle pohybu inflace. Podle něj mohou právě takové mechanismy spustit „inflační spirálu”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků