Hlavní obsah
Nejčastějším přáním je zápisné do autoškoly, na které dětem nezbývají z kapesného peníze. Foto: Profimedia.cz

Děti v dětských domovech si nejčastěji přejí autoškolu

Vyzkoušejte si možnost cílené pomoci v projektu Dejme šanci dětem. Děti sem píší svá přání na podporu ve vzdělání, zálibě nebo v přípravě na budoucí povolání. Lidé jim mohou pomoci přímo prostřednictvím webu www.sance.cz.

Nejčastějším přáním je zápisné do autoškoly, na které dětem nezbývají z kapesného peníze. Foto: Profimedia.cz
Děti v dětských domovech si nejčastěji přejí autoškolu

Děti si nejčastěji přejí uhradit kurzy, které jim usnadní pozdější hledání práce v oboru, ve kterém se vyučují. Zájem je tak například o kadeřnické, masérské nebo barmanské kurzy. Vůbec nejčastějším přáním je ale zápisné do autoškoly, na které dětem nezbývají z kapesného peníze, a patří k nejčastějším požadavkům na uchazeče o práci.

Vedle pracovních pomůcek chtějí i kurzy tance

Starší děti si často přejí také pomůcky pro učební obor a budoucí profesi. Například 17letý Zdeněk si přeje zednické nářadí, 18letý Oldřich svářečku. Ne všechny děti ale mají v hledáčku jen praktické potřeby. Například budoucí automechanik Lukáš si přeje chodit na kurzy společenského tance. Věří, že mu pomohou „žít jako normální člověk bez zábran“.

Zatímco přání starších dětí se soustředí v oblastech praktického zájmu, mladší děti si přejí nejčastěji podpořit v zájmové a tvůrčí činnosti. Sedmiletá Sára píše, že by ráda chodila na kroužek keramiky.

„Ráda vytvářím různé věci a nejraději chodím na keramiku. Moc mě to baví a aspoň se nenudím,” píše na webu. V domově vyrůstá stejně jako její dva bratři odmala. Podobných přání najdeme na stránkách stovky. Zobrazují se ale pouze ty, na které mohou dárci aktuálně přispívat.

Na splnění přání čekají rok i více

„Aktuálně vystavujeme vždy jen okolo deseti přání. Máme zkušenosti, že se tak rychleji splní a uvolní místo dalším přáním v pomyslné frontě, “ říká Veronika Vrzalová, manažerka projektu z organizace Spolu dětem.

Na splnění svého přání čekají dnes děti přibližně rok i více. Dlouhá čekací doba je ale neodrazuje. „Díky kroužkům se děti zapojují více mezi své kamarády. Přání týkající se vzdělání jim umožní získat lepší práci.“ upřesňuje Vrzalová.

Pomoci by mohly profesní fondy

Protože je přání stále více než dárců, zamýšlí organizace oslovit další. Jednou z možností je vznik profesních fondů na úhradu nejčastějších přání.

„Oslovit chceme hlavně autoškoly, stavební nebo kosmetické firmy. Motivací firem může být, že každý příspěvek jde do poslední koruny na podporu konkrétního dítěte, které se chce věnovat jejich profesi,“ vysvětluje Naďa Dittmannová, ředitelka organizace Spolu dětem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků