Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: ČTK

Britská vláda chce, aby někteří nezaměstnaní za podporu pracovali

Kontroverzi vyvolal v Británii záměr vlády zpřísnit podmínky pro pomoc v nezaměstnanosti, která má být u dlouhodobě nezaměstnaných podmíněna požadavkem veřejně prospěšných prací, třeba zametáním ulic nebo údržbou veřejných parků. Záměr kritizoval například arcibiskup z Canterbury Rowan Williams.

Ilustrační foto Foto: ČTK
Britská vláda chce, aby někteří nezaměstnaní za podporu pracovali

Návrh je součástí reformy systému sociálního zabezpečení, kterou ve čtvrtek předloží ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith. Vláda ve snaze snížit deficit omezí rozpočty jednotlivých ministerstev během čtyř let o pětinu. Náklady na sociální péči chce ročně snížit o 18 miliard liber (512 miliard korun). Již dříve oznámila omezení příspěvků na bydlení a přísnější prověrky lidí pobírajících příspěvky pro tělesně postižené.

Podle nových návrhů budou muset dlouhodobě nezaměstnaní pracovat čtyři týdny 30 hodin týdně. O zařazení do těchto pracovních turnusů budou rozhodovat poradci na pracovních úřadech, pokud dojdou k názoru, že nezaměstnaný si potřebuje podle Duncana Smithe "osvojit návyky a rutinu zaměstnání".

Neúčast má znamenat ztrátu podpory na tři měsíce

O konkrétní práci pak rozhodnou místní rady. Má se jednat například o úklid ulic nebo zahradnické práce v parcích. Pokud se nezaměstnaní nepodřídí, přijdou na tři měsíce o podporu ve výši 65 liber týdně.

Rowan Williams, který je duchovním vůdcem státní anglikánské církve, vyjádřil obavy, že vládní přístup k reformě sociálního zabezpečení povede k démonizování a demoralizování "zranitelných" žadatelů o podporu. "Lidé se často do takovéto situace dostali ne proto, že jsou zkažení, hloupí nebo líní, ale protože vnější okolnosti byly proti nim," řekl v rozhlasovém rozhovoru Williams. Podle něj reformy v takovém směru povedou k tomu, že "lidé hledající práci se dostanou ještě hlouběji do klesající spirály nejistoty a beznaděje".

Poselství: hrajte podle pravidel

Náměstek ministra financí Danny Alexander to odmítl s tím, že nový program má dlouhodobě nezaměstnaným pomoci se adaptovat požadavkům práce na plný úvazek a také má odhalit lidi, kteří neoprávněně pobírají příspěvek v nezaměstnanosti a současně pracují. "Poselství je jasné: hrajte podle pravidel, nebo to bude obtížné," řekl Duncan Smith listu The Daily Telegraph.

Minulá labouristická vláda také připravovala změny v systému sociálního zabezpečení. Nyní kritizovala koaliční vládu konzervativců a liberálních demokratů za to, že se málo zaměřuje na vytváření pracovních příležitostí, když o jedno volné pracovní místo se nyní uchází pět lidí. Rozpočtové škrty povedou podle nezávislých odhadů ke ztrátě půl miliónu pracovních míst ve státním sektoru a zprostředkovaně budou mít podobný efekt na soukromý sektor. Stínový labouristický ministr sociálních věcí Douglas Alexander kritizoval vládu za to, že se "zaměřuje na lidi, kteří nechtějí pracovat, a nic nenabízí těm, kdo práci nemají".

Podporu v nezaměstnanosti má v Británii asi pět miliónů lidí. Z nich asi 1,4 miliónu je na podpoře aspoň devět let z posledních deseti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků