Programy MBA jsou zaměřené především na praxi. Tím se odlišují od klasických programů univerzit. Mají prohloubit znalosti a vybavit absolventy pro reálný pracovní život.

Vysokoškolské vzdělání už dnes není pro vrcholové manažery v praxi dostačující. Potvrzují to i statistiky MBA institutu CEMI v Praze, kde má více než 70 procent studentů ukončené VŠ vzdělání a svoji manažerskou praxi dále rozvíjí profesním MBA vzděláním.

CEMI (Central European Management Institute)
Institut CEMI byl založen v roce 2011 s cílem poskytovat online MBA a LLM (program zaměřen na právo) vzdělání na evropské úrovni. Studium trvá rok a je dostupné především studentům z ČR a Slovenska.

„I přes nízkou celkovou míru nezaměstnanosti je na trhu práce stále u těch opravdu zajímavých manažerských pozic obrovská konkurence, proto musejí manažeři neustále sledovat novinky, vzdělávat se a reagovat na okolní dění, aby mezi ostatními uspěli. Zvyšují se požadavky i na samotné zaměstnance, kdy praktické zkušenosti patří dnes k nejdůležitějším kritériím při náboru,“ vysvětlil Štěpán Mika, ředitel vzdělávacího institutu CEMI.

Výběr z předmětů

Institut přichází s novinkou, která studentům umožní vytvořit si MBA studium ušité na míru své kariéře. Obor MBA Flexi studentům umožní dosáhnout flexibility v manažerském vzdělávání. Uchazeči si sami z více než 60 studijních předmětů vybírají 10, které se jim nejvíce líbí a považují je za nejpřínosnější. Lze si i přizpůsobit čas, toto placené studium je navíc online.

Vycházet vstříc mohou i zaměstnavatelé. „Když je na pracovním trhu nedostatek schopných a spolehlivých pracovníků, tak si zaměstnavatelé lidí, kteří se chtějí vzdělávat a posouvat v oboru, váží. Většinou se jim snaží vyjít vstříc,“ poznamenal k tomu již dříve Martin Novák, výkonný ředitel BIBS – vysoké školy, která MBA programy rovněž nabízí.

Trendem posledních let také je, že o MBA studium projevuje zájem stále větší počet žen, jejich podíl se každoročně zvyšuje.