Hlavní obsah

O mzdách řidičů autobusů se zástupci nedohodli, požadavky jsou prý nereálné

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Zástupci ministerstva práce, zaměstnavatelů a odborů se zatím nedohodli na tom, jak by se měly zvýšit mzdy řidičů linkových autobusů v regionech. Ministerstvo navrhlo komplex opatření, který zahrnuje především přeřazení platových tarifů řidičů do vyšší třídy, vyšší odměny za čekání řidičů mezi jednotlivými spoji či možnost uzavření vyšší kolektivní smlouvy. Znovu se sejdou 26. srpna.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Podle náměstka ministryně práce Roberta Baxy by navržený soubor opatření mohl znamenat, že by se minimální zaručená mzda řidičů zvedla o 4600 až 5600 korun.

„Velmi se to přibližuje částce, kterou požadovaly odbory,” řekl po jednání Baxa.

Mzda 130 Kč za hodinu není reálná

Dopravní odbory požadují, aby minimální hodinová mzda řidičů činila 130 korun, což prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák označil za nereálné. Podle Hanáka se mzdy řidičů pohybují mezi 17 a 26 tisíci korun.

Průměrné mzdě, která je pro tuto profesi 22 až 23 tisíc korun, pak podle Hanáka odpovídá hodinová mzda 100 až 110 korun. Za nereálné označil Hanák i možné uzavření vyšší kolektivní smlouvy. Podle něj jsou problémy často s menšími dopravci, kteří nejsou členy svazu.

Návrhy ministerstva práce a sociálních věcí chce Hanák probrat s hlavními dopravci a na další jednání přijde svaz s vlastním návrhem. Svaz bude také žádat, aby na příští pracovní schůzce byl zástupce krajů, protože kraje linkovou autobusovou dopravu financují.

Zakázky vyhrávají firmy s nejnižšími náklady

Dopravní odbory chtějí návrhy ministerstva probrat s předsednictvem odborového svazu, které na začátku června odsouhlasilo přípravu stávky za předpokladu, že vláda a kraje s odbory nezahájí do dvou měsíců intenzivní jednání o problému nízkých příjmů řidičů linkových autobusů.

Šéf dopravních odborů Luboš Pomajbík řekl, že si musí odbory propočítat, jak se navržená opatření do odměňování řidičů promítnou.

Odborům se nelíbí, že kraje vyhlašují veřejné zakázky na dopravní obslužnost na základě nejnižší ceny. Vyhrávají tak firmy s nejnižšími náklady, tedy i mzdami pro řidiče. Odboráři navrhovali, aby vláda stanovila obecně platným právním předpisem minimální mzdu řidičů v rámci veřejných zakázek.

Veřejnou autobusovou dopravu pro kraje zajišťuje zhruba 11 tisíc řidičů. Kvůli nízkým platům je kvalitních šoférů nedostatek, podle Pomajbíka jich chybí asi šest tisíc.

Průměrná mzda v Česku podle posledních údajů Českého statistického úřadu za letošní první čtvrtletí činila 26 480 korun. U řidičů a obsluh pojízdných zařízení dosahovala podle posledních dostupných údajů statistiků za celý loňský rok 22 425 korun.

Reklama

Související témata:

Související články

Mzdy rostou, počet zájemců o práci klesá

Uplynulý rok se nesl ve znamení prohlubování nerovnováhy mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou volných pracovních sil. Aby zaměstnavatelé zabránili odlivu...

Výběr článků

Načítám