"Ekonomice se delší dobu daří a nezaměstnanost je tak nízká, že v některých oborech je obrovský nedostatek zaměstnanců. To lidem vyloženě hraje do karet. Firmy se totiž musí snažit, aby si dobré pracovníky udržely a nepřebrala jim je konkurence. Vedle nabídky různých benefitů tak samozřejmě i zvyšují platy," uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Podle něj vzrostou reálné mzdy v roce 2016 o tři procenta.

Chybí víra v růst platů

Ve zvýšení platu ale věří jen 30 procent respondentů. Každý padesátý se naopak obává jeho snížení. Necelá pětina (17%) Čechů doufá, že jim zaměstnavatel přidá alespoň do 1000 Kč. V to, že si měsíčně polepší do 3000 Kč, pak nevěří ani jeden z deseti. "Šikovní pracovníci, kteří se vyučili v oboru, o nějž je zájem, mohou dosáhnout na vyšší platy než mnozí absolventi, kteří vystudovali humanitně orientované fakulty vysokých škol," připomněl Kozub.

Obavy ze zvýšení výdajů

Skoro sedm lidí z deseti má obavu, že jejich výdaje v roce 2016 vzrostou. Na 16 procent se dokonce bojí, že se zvýší výrazně. Odborníci je nicméně uklidňují. "Ceny, které Češi platí za klasické nutné měsíční výdaje, jako jsou potraviny a energie, by měly zůstat na stejné hladině. Neví se sice, jak budou kolísat ceny za pohonné hmoty, ale například u elektřiny se dokonce očekává zlevnění," upozornil Kozub. Tomu, že by platil méně, však věří jen každý pětadvacátý Čech. Nejoptimističtější mezi nimi jsou mladí lidé do 29 let.

Dvě třetiny by potřebovaly víc peněz

Respondenti zároveň tvrdí, že jim současné příjmy nestačí na pokrytí plánovaných nákladů, skoro dvě třetiny by potřebovaly k vyžití vyšší částku.

Ačkoliv se z některých odpovědí zdá, že se Čechům nedaří dobře, většina z nich podle průzkumu plánuje v roce 2016 investovat do nového vybavení domácnosti, dovolené, nákupu elektroniky nebo do bydlení. Na 70 procent respondentů počítá s tím, že si zaplatí dovolenou, nejčastěji s cenou do 15.000 korun. Vybavit svou domácnost novou elektronikou či nábytkem chce více než polovina lidí.

Pokud už Češi plánují utrácet, v drtivé většině počítají s tím, že sáhnou do úspor. Výraznou výjimkou je koupě auta, kde se 13 procent potenciálních kupců hodlá spolehnout na leasing.

S půjčkou většinou nepočítají

Více než devět lidí z deseti je přesvědčeno, že si letos nevezmou půjčku, více tomu věří ženy. Naopak devět procent respondentů plánuje, že si úvěr určitě nebo s velkou pravděpodobností vyřídí. Nejčastěji půjde o částky nad 100.000 Kč, které investují do bydlení či rekonstrukce.