Míra nezaměstnanosti mladých lidí se v Česku pohybuje okolo 20 procent. Volných míst měl Úřad práce k dispozici něco málo přes 40 tisíc, z toho vhodných pro absolventy bylo pouze necelých 10 tisíc. U IT oborů je situace odlišná, záleží však na kvalitě školy i uchazečů.

Informační technologie jsou stále v kurzu

„Co se týče naší školy, nezaměstnanost absolventům skutečně nehrozí. K dnešnímu dni nalezli práci prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidování na Úřadu práce,“ tvrdí ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze Martin Vodička a dodává, že úspěšní studenti si odnášejí ceny z IT soutěží, začínají s podnikáním ihned po škole a v některých případech jsou úspěšní i mezinárodně.

V rozhodování o výběru odborné školy zaměřené na informační technologie hraje podle něj hlavní roli kvalita výuky a učitelského sboru, možnost odborného rozvoje formou kurzů a především schopnost držet krok s rozvojem oboru. „Patříme mezi školy s nejmodernějším vybavením. Ti, kteří skutečně umí, mají po absolvování školy nadstandardní ohodnocení. To se nezměnilo,“ říká ředitel Vodička.

Bez odborné praxe se absolventi neobejdou

Většina studentů středních i vysokých škol sice během prázdnin pracuje, upřednostňuje však placené brigády oproti odborným stážím bez finančního ohodnocení, i když jsou si vědomi, že by jim odborná stáž pomohla. Peníze však vítězí, a tak pracují například v barech či na stavbách, případně odjedou do zahraničí. Po skončení školy jim ale chybí odborná praxe ve vystudovaném oboru.

„Snažíme se i v rámci běžné výuky na škole, aby naši studenti byli vedeni co nejvíce k praktickým dovednostem. Během studia jdou dvakrát na souvislou čtrnáctidenní praxi například do oddělení ICT Fakultní Thomayerovy nemocnice," potvrdil Vodička. Mladí lidé by podle jeho slov měli usilovat nejen o teoretické znalosti, ale i o praxi, která, byť není finančně ohodnocena, je spojena s jejich oborem studia či budoucího uplatnění.