Do série interaktivních zábavně-naučných přednášek je opět zapojeno všech osm fakult Univerzity Palackého, malí vysokoškoláci tak nahlédnou pod pokličku pestré směsice vědních oborů. Během semestru je čeká mimo jiné povídání o šetrném chování na internetu, skládání opery, olympiáda ve smyslovém vnímání nebo simulovaný soudní proces.

Poznají akademické prostředí

„Seznámí se přitom nejen s akademickým prostředím univerzity a jejích pracovišť, ale podívají se i na další zajímavá místa. Hned během prvního výukového odpoledne například navštíví lanové centrum, týden nato si s Jitkou Jonovou z teologické fakulty prohlédnou kostel Panny Marie Sněžné a výuka se na podzim opět bude konat také v Moravském divadle,“ uvedla koordinátorka Dětské univerzity Iveta Elišková.

Před Vánocemi převezmou diplomy

Podzimní semestr zahájí 2. října v aule přírodovědecké fakulty slavnostní imatrikulace, kde děti obdrží svůj první vysokoškolský index. Do něj budou malí posluchači po dobu deseti týdnů sbírat razítka za absolvované přednášky. Poslední středu před Vánocemi pak jejich studium završí slavnostní promoce, na níž převezmou diplomy.

Do poslucháren usedne sto dětí

Dětská univerzita je určena pro žáky základních škol ve věku od osmi do dvanácti let, do poslucháren nejstarší moravské vysoké školy na podzim usedne sto dětí. Cílem výuky je hravou formou přiblížit dětem svět vědy a seznámit je s vysokoškolským prostředím.

Popularizace vědy a výzkumu

Výuka je realizována pod hlavičkou projektu „Univerzita Palackého – centrum vědy pro všechny (PopUP)“, jehož smyslem je popularizovat vědu a výzkum na univerzitě. Rodiče mohou své děti přihlašovat od středy 19. června na webu projektu www.popup.upol.cz, kde v záložce Dětská univerzita najdou nejen přihlašovací formulář, ale také harmonogram podzimního semestru a další informace.