"Město bude zaměstnávat lidi pobírající dávky i v letošním roce," řekl starosta Ivo Rubík (ODS).

Nezaměstnaní měli většinou na starosti úklid nebo výzdobu ulic a údržbu městské zeleně. "Teď v zimě například dostali lopaty a odklízeli sněhové bariéry na přechodech, které vytvořily radlice," uvedl Rubík. Vedle toho se podíleli i na úpravách slánské ploché dráhy, kde odpracovali 150 hodin.

Během celého období nebyla hlášena žádná pojistná událost, porušení pracovní kázně radnice zaznamenala v jednom případě. "Tomu člověku se okamžitě snížily dávky na nejnižší úroveň," dodal starosta.

Veřejná služba se vztahuje na jedince, kteří jsou déle než půl roku bez práce a pobírají příspěvek na živobytí. Pokud odpracují 20 hodin měsíčně, budou ho dostávat v dosavadní výši, při 30 hodinách si o několik stovek přilepší. Kdo se do veřejné služby nezapojí, musí počítat s existenčním minimem. Je pouze na radnicích, zda institut veřejné služby zavedou.

Na Kladensku byla v prosinci nezaměstnanost 8,6 procenta, proti předchozímu měsíci se zvýšila o 0,4 procentního bodu. Ve Slaném činila podle Rubíka 8,2 procenta.