Penzijní věk se přitom bude nejspíš prodlužovat. Posouvá se už nyní, a to na 63 let. Zákon, který by měl příští týden projednat Senát, počítá s dalším zvyšováním až na 65 let. Pokud normu senátoři normu schválí a podepíše ji prezident, Češi a Češky by měli v tomto věku do penze odcházet po roce 2030. Opozice a odbory se zvyšováním důchodového věku nesouhlasí.

Místopředseda opoziční ČSSD Zdeněk Škromach ČTK již dříve řekl, že zvedat věk je možné tehdy, pokud je pro starší osoby dostatek míst a mohou se na trhu práce uplatnit. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) zaměstnávání lidí ve vyšším věku nahrává nyní klesající nezaměstnanost. Do budoucna ho ovlivní stárnutí společnosti a očekávaný nedostatek mladých pracovníků.

Češi zapadají do evropského průměru

Nejvíc lidí od 55 do 64 let pracuje nyní ve Švédsku. V roce 2006 jich mělo místo zhruba 73 procent. Téměř sedm z deseti osob v tomto věku si vydělávalo i v Norsku a Švýcarsku. Nejméně jich mělo práci v Polsku. Byli to jen tři z deseti. Ve starých 15 zemích EU v průměru pracovalo 48 procent osob v předdůchodovém věku, v sedmadvacítce to bylo 47 procent.

Česko s bezmála 48 procenty tak skončilo v evropském průměru. Na Slovensku mělo práci ještě o deset procent lidí méně než v ČR. Z nových zemí například v Lotyšsku a Estonsku patřilo k ekonomicky aktivním šest z deseti osob mezi 55 a 64 lety.