Průměrná roční hodnota míry nezaměstnanosti by tak při šesti procentech na konci roku činila 6,6 až 6,7 procenta a byla by tak o 1,4 až 1,5 procentního bodu nižší než loni.Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce a sociálních věcí, kterou bude ve středu projednávat vláda.

Ministerstvo financí koncem října odhadlo pro letošek pokles nezaměstnanosti až na 5,5 procenta, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v létě předpověděla její snížení v Česku na 6,5 procenta. 

Nezaměstnanost dlouhodobě klesá od druhého pololetí 2004. Pozitivní je i dosavadní letošní vývoj, do konce 1. pololetí podíl lidí bez práce klesl o 1,4 procentního bodu. Letos v říjnu dokonce klesla míra nezaměstnanosti v Česku na 5,8 procenta, což byl nejnižší údaj za posledních devět let.

Podle MPSV by příští rok měla míra nezaměstnanosti dále klesat, ale ve srovnání s letošním rokem mírnějším tempem, meziročně okolo 0,6 až 0,7 procenta. Bude se zvyšovat podíl obtížně umístitelných uchazečů v evidenci úřadů práce, odhaduje ministerstvo. Nezaměstnanost mohou příznivě ovlivnit i projekty a programy na podporu zaměstnanosti a rekvalifikace financované ze státního rozpočtu nebo z Evropského sociálního fondu.