V případě, že se pracovník rozhodne někomu odhalit výši své mzdy, je jen a pouze na něm, zda tuto informaci někomu sdělí, nebo si ji nechá pro sebe.

Je ale nutné odlišit situaci, pokud jde o výši platu někoho jiného. Nadřízený ani mzdová účetní nebo jiná osoba, přicházející do styku s výplatními páskami, tyto informace jiným osobám zásadně sdělovat nesmí. Pokud by tak učinili, porušili by tím zákon na ochranu osobních údajů, což by se samozřejmě stalo důvodem k postihu.

Zjištění, že kolega, který podle našeho názoru pracuje podstatně méně než my, ale na výplatní pásce má o několik tisíc víc, nemusí totiž každý unést. Rozčilování se ale nikomu moc nepomůže, protože jediný, kdo může výši mzdy ovlivnit, je šéf. A ten, jestliže chce předejít napětí mezi zaměstnanci, by měl dbát na to, aby ve firmě fungoval jasný a průhledný systém odměňování.

Mělo by být jasně určeno hodnocení pracovních pozic, kdy a za jakých podmínek se platy navyšují, kdy a za jakých podmínek mohu dostat ten či onen bonus. Zaměstnavatel by však rozhodně neměl zapomenout o případné změně odměňovacího systému otevřeně promluvit se zaměstnanci a přesvědčit je o jeho výhodách, čímž zabrání případné fluktuaci či snížení pracovního výkonu.

Když už chcete o výši svého platu s někým diskutovat, dělejte to s kolegy ze stejného oboru, ale jiné firmy. Existují sice nejrůznější platové žebříčky různých profesí, ale informace přímo od zdroje jsou mnohem lepší. A když budete znát platovou úroveň v jiných firmách, máte důvod požádat o navýšení platu, pokud jí ten váš nedosahuje. A navíc víte, o kolik si můžete říct při případné změně místa.