Hlavní obsah

Referendum o irácké ústavě provázely místy násilnosti

Za mimořádných bezpečnostních opatření se v sobotu od 6 do 16 hodin SELČ konalo v Iráku referendum o ústavě. Výsledky mohou být známy už v neděli večer, ale možná až za pět dní. Hlasovat mohlo v 6000 volebních místnostech 15 miliónů registrovaných voličů. Zpočátku volby provázelo násilí, celkově však proběhly volby klidně.

Referendum o irácké ústavě provázely místy násilnosti

V hlavním městě na dvě z volebních místností stříleli a před další explodovala nastražená nálož, která zranila policistu. Odpůrci ústavy zaútočili také v Ramádí a v Basře, odtamtud však zatím nejsou známy podrobnosti. V noci vzbouřenci v Bagdádu přerušili dodávku elektrické energie, tu se však do rána podařilo obnovit.

U Bagdádu zabila nálož u silnice tři irácké vojáky. Při střetech po celém Iráku bylo zraněno několik civilistů.

V Iráku panují od čtvrteční noci mimořádná bezpečnostní opatření. Hranice země jsou uzavřeny a večer platí zákaz vycházeni. V sobotu nesměla do ulic většiny měst vyjet soukromá vozidla.

Před televizními kamerami odvolili irácký prezident Džalál Talabání a po něm premiér premiér Ibráhím Džaafarí. Oba vyzvali voliče, aby návrh ústavy podpořili. "Hlasoval jsem pro ústavu a vyzývám všechny Iráčany bez ohledu na různý etnický původ a rozdílné vyznání, aby také hlasovali pro ústavu," řekl prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků