Hlavní obsah
Světlý ležák bude nyní podle klasické receptury měsíc zrát, aby byl připraven na slavnostní ochutnávku při příležitosti oslav výročí univerzity. Foto: Zdeněk Vaiz

Pokračuje útok na Fallúdžu, Aláví trvá na volbách v lednu

Nejméně patnáct lidí bylo zabito při společném americkoiráckém útoku na pozice rebelů ve Falúdži. Americké dělostřelectvo a tanky za podpory letadel a vrtulníků pálily na několik čtvrtí ve městě. Americká armáda útok označila že "přesně cílený".

Světlý ležák bude nyní podle klasické receptury měsíc zrát, aby byl připraven na slavnostní ochutnávku při příležitosti oslav výročí univerzity. Foto: Zdeněk Vaiz
Pokračuje útok na Fallúdžu, Aláví trvá na volbách v lednu

"Zpravodajské zdroje nás informovaly, že v cílové oblasti se nacházelo několik klíčových velitelů skupiny abú Musí Zarkávího, kteří jsou odpovědni za teroristické útoky na irácké civilisty, irácké bezpečnostní síly a na mezinárodní síly," uvádí prohlášení amerických ozbrojených sil.

Očití svědkové uvedli, že se bombardování soustředilo na rezidenční čtvrť aš-Šurta. Nad městem přelétaly v nízké výšce vojenské letouny a na okraji města zaujalo pozice americké dělostřelectvo. Bombardování města začalo za úsvitu a pokračovalo několik hodin. Podle očitých svědků se nad městem vznáší sloupce černého dýmu. 

Premiér Ajád  Aláví vyloučil, že by jednal se skupinami, které město ovládají. 

K útoku došlu den po prudkých střetech, v nichž po celém Iráku zemřelo na 70 lidí. [celá zpráva] [Boje v Bagdádu a  a Zarkávího prohlášení

Aláví: Volby budou lednu

Přestože boje sílí, irácký premiér Ajád Aláví se v rozhovorech pro britské listy The Times a Guardien vyslovil pro uspořádání všeobecných voleb v plánovaném termínu v lednu 2005. Pokud se podle něj na 300 000 voličů nebude moci dostavit k urnám, protože tomu zabrání teroristé, nemůže to být překážkou pro zbývajících 24 miliónů lidí. V místech, které jeho vláda nekontroluje, jako je Fallúdža, se prý bude hlasovat později.

Reagoval na názor amerického ministra zahraničí Colina Powella, který v neděli řekl, že cílem USA je, aby irácká vláda měla pod kontrolou celé území státu v době konání voleb a tím umožnila všem obyvatelům jít volit.

Irák bez amerických základen

Aláví v jiném rozhovoru pro francouzský list le Fiagro řekl,  že v dlouhodobé perspektivě nebudou v Iráku americké základny a že přítomnost koaličních sil v Iráku "bude projednávána každoročně". Počítá však s jejich delší přítomností.

Vyzval také "celý svět, aby se semkl a spojil se s námi v boji proti terorismu, protože teroristé se nezastaví. Udeří na Londýn, New York a Paříž". K účasti na boji, který se vede v Iráku, vyzval Francii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků