Hlavní obsah
Koncert Hradišťanu je v neděli v 15 hodin. Foto: zdroj: www.hradistan.cz -Marek Malůšek

Peter Arnett na Filmové škole: Musím křičet, abych byl slyšet

Největším pondělní událostí na letošní Letní filmové škole, která právě probíhá v Uherském Hradišti, bylo vystoupení novináře Petera Arnetta. Válečný zpravodaj, výherce Pulitzerovy ceny, se proslavil hlavně během válečných konfliktů ve Vietnamu, v Kambodži a nakonec i v Perském zálivu.

Koncert Hradišťanu je v neděli v 15 hodin. Foto: zdroj: www.hradistan.cz -Marek Malůšek
Peter Arnett na Filmové škole: Musím křičet, abych byl slyšet

V pondělí tu uvedl diskusní komponovaný večer věnovaný jednomu z témat festivalu Smrt a média. Společně s Ludvíkem Vaculíkem mluvili o roli médií, ale i o nedávné válečné krizi v Perském zálivu.

Arnett: Vždy jsem chtěl pracovat jako válečný zpravodaj

Peter Arnett mluvil navzdory svému vysokému věku hodně emocionálně a nahlas. "Musíte křičet, aby vás slyšeli," vysvětlil muž pocházející z Nového Zélandu. "Vždy jsem chtěl pracovat jako válečný korespondent. Nemáte dramatičtější události, než je válka," dodal muž, který na své profesi oceňuje i jistou soutěživost. A to Arnettovi se vždy dařilo. Byl jedním z mála, kdo udělal rozhovory se Saddámem Husajnem a Usámou bin Ládinem, byl jediným žurnalistou, který pronikl při puči v Thajsku do Bangkoku.

Arnett o svém vystoupení v irácké televizi

Arnett na vystoupení připomněl i své nedávné "kontroverzní" vystoupení v irácké televizi během války, za nějž sklidil v USA bouři nelibosti: "Působil jsem jako komentátor a dal rozhovory asi padesáti televizím. Když za mnou přišli z irácké, řekl jsem si, proč ne. Neuvedl jsem tam nic, co by nebyla pravda, nebo co jsem předtím neříkal v jiných. A přitom konzervativní média ihned zpochybnila mé vlastenectví. Ale já jsem novinář. V Americké televizi jsem se poté sice omluvil za to, že jsem strhl takový poprask v napjaté době. Ale zároveň jsem řekl, že nikdy nebudu a nedovedu skrývat pravdu."

Televize NBC poté přerušila spolupráci s Arnettem. "Zažil jsem už několik pokusů o to mě zdiskreditovat. Říkali mi, že mé reportáže jsou škodlivé. Během první války v Zálivu jsme byli tři novináři v Bagdádu. Obviňovali mě tehdy za to, že svým zpravodajstvím z místa napomáhám nepříteli. Ale vidíte, že při druhé válce, se tam objevilo hned 350 novinářů," dodal reportér.

Největší strach měl o reputaci

"Byl jsem ve válečných konfliktech, ale více než o nebezpečí jsem měl vždy strach o svou reputaci. Pokud stojíte proti vládě USA v okamžiku krize, může dojít k pokusům vyřadit ze hry váš názor. Pentagon si myslí, čím méně budeme vědět, tím lépe."

Arnett zodpověděl i otázku, jestli rozpoutání poslední války v Zálivu ospravedlňuje už to, že spojenci svrhli Saddáma, přestože se možná v Iráku nenajdou zbraně hromadného ničení a nepotvrdí se, že Husajnova hrozba pro svět byla tak naléhavá. "Uvidíme, ale je potřeba se na to dívat i z hlediska nějaké příští války, kterou mohou spojenci v té oblasti vést.

Bude příště pro svět důvěryhodná," zeptal se novinář a hned dodal: "Za třináct let svého pobytu v Bagdádu jsem nepoznal Iráčana, který by se odvážil kritizovat režim. Nemluvili o tom ani manželé v ložnici. Báli se o krk. Nyní dochází k velkému prolomení mlčení, lidé začínají mluvit, je najednou možné objevit spoustu dokumentů. Jsem optimista, věřím, že leccos postupně odhalíme, jak to vlastně bylo."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků