Hlavní obsah

Na bagdádském letišti přistálo americké letadlo, boje sílí

Americké jednotky podle armádních představitelů obklíčily v neděli odpoledne Bagdád v rámci operace, jejímž cílem je dobýt město. Večer v 18:00 SELČ na letišti přistálo americké transportní letadlo C-130 Hercules. Představitelé Pentagonu tvrdí, že začala operace, jejímž cílem je dobýt Bagdád. Boje ve městě navečer zesílily.

Na bagdádském letišti přistálo americké letadlo, boje sílí

Těžké boje vypukly na jižním a jihozápadním předměstí irácké metropole Bagdádu. Americká námořní pěchota bojuje o silniční most přes řeku Tigris u jihovýchodního předměstí. Irácká obrana oznámila, že vystřelila tím směrem na americké jednotky pět raket.

Podle agentury AFP odpolední dělostřelecká a raketová palba v průběhu večera podstatně zesílila. Silné výbuchy byly slyšet i v centru města, kam vedle granátů z děl dopadaly i bomby. Nebe nad Bagdádem osvětlovaly výbuchy z baterií protiletecké obrany.

Město je obklíčeno

Kromě jediné výpadovky na sever od Bagdádu, kam urychleně směřuje obrněná kolona USA,  americké síly kontrolují všechny výpadovky z města. Ovládly bagdádské mezinárodní letiště, kde mají  7 000 vojáků. Drží také postavení na západním a jižním předměstí metropole a na severovýchodě a jihovýchodě od ní.

Už v noci americké tanky překročily u Bagdádu řeku Eufrat. Vojenský zdroj USA řekl, že dálnic č. 1 a č. 10 se zmocnila formace 50 tanků a 70 obrněných vozidel. Spojenecké síly postupovaly po úseku dlouhém 40 kilometrů v jižní části irácké metropole. Část místních obyvatel je údajně vítala. Příslušníci elitní Republikánské gardy a polovojenských jednotek se ale bránili.

Ráno opět pronikli Američané do centra Bagdádu. Dalšího průzkumu se účastnili vojáci z 3. pěchotní divize.

Při sobotním průniku tanků městem podle amerických zdrojů bylo zabito až 3 000 iráckých vojáků. Zničenou techniku viděl v Bagdádu jak zpravodaj CNN, který se účastnil nedělního průzkumu bojem v irácké metropoli, tak i zpravodaj České televize Michal Kubal, který také potvrdil, že nad iráckou metropolí hlídkují americká letadla.

Američané ovládli letiště

Mluvčí armádního velitelství USA v Kataru Jim Wilkinson už ráno  uvedl, že jednotky USA drží bagdádské mezinárodní letiště plně pod kontrolou a tu budou rozšiřovat na všechny strany. Irácké zdroje ovšem tvrdí, že se jim ho podařilo znovu zmocnit.  Potvrdil však, že irácké jednotky v kapsách se místy urputně brání.  Reportér CNN  ještě v neděli odpoledne uváděl, že v oblasti letiště operují nepřátelské jednotky.

Britský ministr obrany Geoff Hoon varoval své zámořské spojence před přílišným optimismem, protože se mohou zaplést do podobně zdlouhavých a obtížných bojů, jako Britové v Basře.

Útok na konvoj ruských diplomatů

Při útoku na konvoj vozidel, který evakuoval z Iráku ruského velvyslance, bylo u Bagdádu několik lidí zraněno. "Kolona aut pracovníků ruské ambasády v Iráku, včetně velvyslance, se stala terčem útoku, když opouštěla Bagdád směrem k syrské hranici," řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Neuvedl, zda velvyslanec byl mezi zraněnými, ani jejich počet. Známo ani není, kdo na kolonu zaútočil.  Konvoj s diplomaty pokračuje v cestě.

O události byl okamžitě informován ruský prezident Vladimir Putin, který dal ministerstvu za úkol, aby bezodkladně zajistilo zraněným veškerou potřebnou pomoc. Velvyslanci USA a Iráku v Moskvě byli vyzváni, aby jejich země přijaly veškerá potřebná opatření na ochranu ruských občanů v Iráku, aby vyšetřily útok a potrestaly viníky.

Americké velení podle agentury Reuters oznámilo, že USA nejsou za útok odpovědné. Incident se prý odehrál v oblasti kontrolované iráckým režimem a v okolí nebyli žádní spojenečtí vojáci.

Ruský novinář cestující v konvoji, jehož svědectví přinesla AFP, však uvádí, že se kolona dostala do křížové palby iráckých a amerických jednotek. Američané prý se střelbou začali první a Iráčané ji opětovali.

Agentura Interfax uvedla, že velvyslanec Vladimir Titorenko se měl vrátit do Ruska letadlem po cestě autem z Bagdádu do Damašku. Upřesnila, že 12 zaměstnanců ambasády zůstalo v Bagdádu. Ostatní personál byl evakuován již v březnu.

Vyhlášen noční zákaz vycházení

V obklíčeném Bagdádu, na který vedle bomb dopadají už i dělostřelecké granáty a v jehož některých částech byla přerušena dodávka elektrické energie, platí od neděle zákaz nočního vycházení, a to od 18:00 (16:00 SELČ) do 6:00 (4:00 SELČ) místního času.

Dle agentury Reuters však není úplný, údajně znamená, že v této době není možné opustit město. S postupem amerických sil totiž řada obyvatel Bagdádu z města začala prchat, nebo se alespoň přestěhovala do zatím bezpečnější severní části metropole.

Američané postoupili u Karbály

Americká armáda postoupila v ulicích Karbály, když v bojích zabila více než 400 příslušníků iráckých polovojenských jednotek a další stovku jich zajala. Oddíly USA využily své palebné síly a rozdrtily obránce včetně fídajínů střelbou z tanků a děl. Naváděly je nízko letící vrtulníky. Iráčané prý už drží jen část historického centra města.

Karbála leží na  životně důležité zásobovací cestě z Kuvajtu k jednotkám bojujícím u Bagdádu. Podle britské televize BBC dnes zamířila k jihozápadnímu předměstí Bagdádu kolona asi 2000 vojenských vozidel Spojených států.

V noci Američané bojovali také s obránci středoiráckého města Kút.

Zvláštní přílohy

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků