Hlavní obsah

Americký voják nebude souzen za zabití zraněného Iráčana

Příslušník americké námořní pěchoty, který v listopadu loňského roku zastřelil v mešitě ve Fallúdži zraněného a neozbrojeného Iráčana, nebude obžalován. Oznámili to ve čtvrtek představitelé Pentagonu.

Americký voják nebude souzen za zabití zraněného Iráčana

Čin vojáka natočil 13. listopadu 2004 kameraman Kevin Sites pracující pro americkou televizní stanici NBC. Dvoustránková zpráva z Pentagonu dnes uvádí, že nejmenovaný desátník jednal v sebeobraně a v souladu s pravidly.

Obhajoba poukazovala na to, že vojáci byli před útokem výslovně varováni, že povstalci mohou předstírat zranění či smrt a po přiblížení vojáků odpálit nálože. Voják tedy jednal v souladu s instrukcemi, které příslušníci námořní pěchoty před akcí dostali, a se zákony ozbrojeného konfliktu, konstatoval velitel 1. divize námořní pěchoty generál Richard Natonski.

Desátník spolu s dalšími vojáky pronikl do mešity, odkud byly američtí vojáci ostřelováni. Na místě bylo pět zraněných rebelů. Jednoho z nich obviněný a nyní očištěný desátník zastřelil. Záběry odvysílané NBC ukazují, že zraněný muž ležel na zemi, nehýbal se a nemohl se ani bránit.

Případ bude dále šetřen, protože v těle Iráčana byla nalezeny i kulky pocházející z další zbraně.

Američané čelí v Iráku obvinění ze zabíjení zraněných rebelů poměrně často. Naposledy Pentagon v prosinci 2004 uznal vinným z vraždy vojáka Johnyho Horneho (30), který se přiznal k vraždě těžce zraněného šestnáctiletého Iráčana v Bagdádu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků