Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Stejný

Američané prý budou v Iráku až 5 let

Američtí senátoři ze zahraničního výboru se včera shodli, že by armáda Spojených států měla zůstat v podrobeném Iráku až 5 let. Ve svém usnesení mimo jiné uvedli, že neexistují důkazy o smrti hlavních představitelů svrženého režimu, jimiž jsou Saddám Husajn a jeho synové.

Foto: Jaroslav Stejný
Američané prý budou v Iráku až 5 let

"Myslím si, že naše jednotky musí v Iráku s ohledem na tamní současnou politickou i ekonomickou situaci zůstat. Konkrétní dobu odhaduji na 3 až 5 let," uvedl demokratický senátor Joseph Biden.

Zahraniční výbor dále vyzval prezidenta USA George W. Bushe, aby upřesnil nezbytné náklady na obnovu válkou zničené země a zvýšil bezpečnost nasazených jednotek v Perském zálivu. "Musí tu existovat jasná pravidla, a to jak pro prezidenta, tak pro každého z nás. Budoucnost Iráku musí být jasná," uvedl navíc senátor Richard Lugar s tím, že reálnější údaj pobytu Američanů v Iráku odhaduje spíše na 5 let.

"Prezidentovy pokyny týkající se pobytu v Perském zálivu počítají se zatím neurčitým obdobím. Jednoduše řečeno, zůstaneme tak dlouho, jak to bude nutné," řekl k plánům Bílého domu jeho mluvčí Ari Fleischer. "Vše je ale otevřené," doplnil. Washington dále přiznal, že i do budoucna počítá v Zálivu s nasazením tisíců vojáků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků