Od nejlevnějších televizorů nemůžeme pochopitelně čekat podobné funkce a stejnou kvalitu jako od dražších modelů. Právě cena totiž částečně rozhoduje o tom, jak kvalitní bude například obraz.

U levnějších přístrojů je třeba dávat pozor především na pozorovací úhly. Při pohledu svrchu nebo zespodu může být obraz deformován, což při sledování televize například z gauče představuje problém.

Rozlišení a úhlopříčka

Velké rozdíly jsou také v rozlišení. Většina aktuálně nabízených modelů láká na standard Full HD (1920x1080 obrazových bodů), levnější modely však mají počet pixelů ještě nižší – nabízejí pouze HD rozlišení (1366x768 bodů).

Na druhém konci „potravinového“ řetězce jsou modely s rozlišením 4K, které nabízejí 3840x2160 pixelů. U nich je obraz logicky daleko jemnější.

Rozhodující je při výběru TV také velikost. „Největší podíl v prodaných kusech mají stále úhlopříčky 40“-44“, jde přibližně o 28 % ze všech prodaných TV. Rostou ale i prodeje úhlopříček 55“-59“,“ uvedla pro Novinky mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Její slova potvrzují také další prodejci. „Největší zájem je obecně o televize s úhlopříčkou 40-43“. Na popularitě v poslední době výrazně rostou 55“ modely, které u nás jako u specialisty na IT a černou elektroniku spolu s dalšími modely větších velikostí lidé vyhledávají stále častěji,“ podotkl Milan Duda, marketingový ředitel CZC.cz.

Přehled úhlopříček televizorů
22" / 55 cm
28" / 71 cm
32" / 81 cm
40" / 101 cm
42" / 106 cm
48" / 121 cm
50" / 127 cm
55" / 139 cm
60" / 152 cm
65" / 165 cm
70" / 177 cm
75" / 190 cm
78" / 198 cm
88" / 224 cm

„Při výběru televize se lidé zaměřují na její vlastnosti, jako je úhlopříčka obrazovky (34 % lidí na Zboží.cz hledá 100–130 cm), typ televize (61 % lidí hledá LED obrazovky) či počet HDMI výstupů (70 % lidí na Zboží.cz chce dva až tři),“ přiblížil aktuální situaci na trhu Milan Šmíd, produktový manažer Zboží.cz.

Ten zároveň zdůraznil, že při výběru hledí lidé především na cenu. „Více než polovina lidí hledá na Zboží.cz televize do 10 000 Kč. Když se ale podíváme na pět nejžádanějších televizí, vidíme, že jejich cena začíná na 14 000 Kč. To znamená, že lidé zpočátku nasazují nižší částku, kterou jsou ale ochotni zvednout. Protože televize má splňovat určité nároky na kvalitu a nekupují ji každý rok,“ konstatoval Milan Šmíd, manažer Zboží.cz.

„V oblíbené cenové hladině kolem 15 000 Kč kupující dostane plnou výbavu na mnoho let dopředu – 4K rozlišení, technologickou novinku vysokého dynamického rozsahu (HDR), podporu všech dostupných tunerů včetně DVB-T2, Netflix, TV anywhere, herní režim, nahrávání na externí harddisk a mnoho dalšího. Právě proto jsou naše televizory, které jsou navíc všechny vyrobené v plzeňské továrně, tak oblíbené,“ prohlásil Jakub Pešl, marketingový manažer společnosti Panasonic.

Zmiňovaný televizní standard DVB-T2 bude v Česku zaveden k 1. únoru 2021. Počítá s tím Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou schválila vláda. Díky DVB-T2 půjde do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic, tedy více dat, a tím se rozšíří nabídka divákům a uživatelům. Obraz je navíc přenášen ve vysokém rozlišení a v řadě případů nabízí sytější barvy.

Je však nutné zdůraznit, že přechod na nový standard se logicky týká pouze lidí, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Šikovné vychytávky

Neznamená však, že čím dražší televizor, tím kvalitnější obraz. U modelů s cenovkou nad 15 000 Kč promlouvají do výsledné ceny spíše nabízené funkce. A ty mohou být někdy skutečně velmi užitečné.

Určité modely například dovolují instalovat další aplikace, mají totiž vlastní operační systém. Tímto způsobem je možné také zpřístupnit internetové archivy televizních stanic, stejně tak je ale možné instalovat hry či kuchařku. Téměř za samozřejmost lze v dnešní době považovat USB konektory pro připojení externích disků. Ty slouží pro přehrávání i jako záznamové médium.

Vhod může přijít také standard HbbTV. Tato zkratka označuje hybridní televize, tedy přijímače schopné spojit výhody standardního vysílání s internetem.

V praxi se například při sledování nějakého programu uživateli zobrazí nabídka doplňujících informací – přímo na TV lze zobrazit související obsah, jako jsou fotografie, text, audio či video. Stejně tak HbbTV umožňuje přístup k internetovým archivům televizních stanic. Některé z nich si ale za přístup ke svým archivům nechávají zaplatit.

Jaké funkce jsou nejpopulárnější, je zřejmé. „Zákazníci vybírají tzv. SMART televize, které nabízejí řadu doplňkových funkcí. Mezi hlavní požadované vlastnosti patří také vysoké rozlišení (Ultra HD), DVB-S / DVB-T2 tuner i možnost záznamu na USB,“ prohlásil mluvčí Mallu Jan Řezáč.

„Určitě lidé upřednostňují konektivitu a chytré funkce,“ doplnil Petr Jiras z tiskového oddělení Electro Worldu. Mezi nejpopulárnější značky televizorů pak patří Samsung, LG, Philips či Sony, konstatovala Miroslava Smutná z elektro řetězce Okay.

Sencor SLE 2462

Sencor SLE 2462: Pokud bychom vybírali televizor čistě podle pořizovací ceny, jedním z nejlevnějších adeptů by aktuálně byl Sencor SLE 2462. Při cenovce blížící se hranici tří tisíc korun jde aktuálně o jeden z nejlevnějších 24palcových televizorů. Nízké ceně ale víceméně odpovídá i nabízená výbava. Při úhlopříčce 60 centimetrů nabízí tento televizor pouze HD rozlišení (1366x768 pixelů). Sencor SLE 2462 nenabízí žádný operační systém, není tedy možné do něj instalovat žádné aplikace. Příliš přesvědčivě nepůsobí ani konstrukce přístroje. Cena: 3300 Kč

FOTO: archiv výrobce

Panasonic LED TX-55EX603

Panasonic LED TX-55EX603: Televizor LED TX-55EX603, který se mimochodem vyrábí v České republice, sice nepatří k těm nejlevnějším modelům na trhu, za cenu pohybující se pod hranicí 20 tisíc korun ale nabízí velmi slušnou výbavu i obrazovou kvalitu. 55palcová úhlopříčka nabízí 4K rozlišení a HDR obraz, barvy jsou přitom na danou cenovou třídu velmi přesné a působí realistickým dojmem. Vyzdvihnout si zaslouží i velmi šikovný podstavec Flexible Pedestal, který je možné nastavovat tak, aby co nejlépe zapadl do interiéru. K dispozici jsou styly – široký, úzký, decentní a výrazný. Cena: 19 990 Kč

FOTO: archív výrobce

LG OLED65G6V

LG OLED65G6V. Tento model se snaží uživatele nalákat především na líbivý design. Tloušťka televizoru LG OLED65G6V je totiž pouze 2,57 mm. Když ho tedy pověsíte na zeď, detailně ji kopíruje a jen velmi nepatrně vystupuje do prostoru. Tohoto efektu se podařilo dosáhnout tak, že všechny součástky včetně televizního tuneru jsou ukryty v reproduktoru, který funguje zároveň jako stojan televizoru. Cena: 220 000 Kč

FOTO: archiv výrobce

Philips 22PFT4000

Philips 22PFT4000: Jedním z nejlevnějších 22palcových televizorů na trhu je aktuálně Philips 22PFT4000. Prodává se za cenu už okolo čtyř tisíc korun, přitom nabízí výbavu, za kterou by se nemusely stydět ani dražší přístroje. Při úhlopříčce 56 centimetrů nabízí full HD rozlišení (1920x1080 pixelů). Ve výbavě nechybí kromě dvou HDMI konektorů ani port USB. Díky němu může přístroj sloužit zároveň jako rekordér. Přijímat je možné DVB-T2 signál i vysílání DVB-C. Cena: 3990 Kč

FOTO: archiv výrobce

Samsung UE43MU6102

Samsung UE43MU6102: Za zlatou střední cestu – alespoň podle prodejní ceny – lze označit televizor Samsung UE43MU6102. Nabízí se totiž za necelých 15 000 Kč. Přitom jeho výbava je velmi slušná. Nabízí 4K rozlišení (3840x2160 obrazových bodů) při úhlopříčce 43 palců. Barvy jsou velmi bohaté, díky čemuž je možné zobrazit široký rozsah odstínů, od úplné černé až po čistě bílou. Ve výbavě nechybí ani bezdrátový adaptér wi-fi, USB port, 3 HDMI konektory či digitální tuner DVB-T2. Cena: 14 500 Kč

FOTO: archiv výrobce

Sony KD-77A1

Sony KD-77A1. Vlajková loď mezi televizory od společnosti Sony patří aktuálně k těm nejdražším modelům na trhu. Případní zájemci za ni zaplatí více než půl miliónu korun. Získají technologii OLED, 4K rozlišení a v neposlední řadě také realistický zvuk. Konstrukčně je totiž zvukový systém řešen tak, že zvuk jakoby vychází z celé obrazovky televizoru. Na zadní straně – vpravo i vlevo – jsou umístěny vždy dva měniče, které rozvibrují přední skleněný panel. A tak se tvoří zvuk. Aby nechyběla ani hutná basová složka, je celá audio soustava doplněna o větší basový měnič ve výklopné noze. Cena: 525 000 Kč

FOTO: archiv výrobce

Epson EH-TW5210

Epson EH-TW5210. Klasický televizor může být v obývacím pokoji nahrazen také projektorem, který dovede navodit podobnou atmosféru jako v kině. Poměrně zajímavou volbou může být aktuálně Epson EH-TW5210, který láká především svým poměrem cena/výkon. Za méně než 12 000 Kč se totiž jedná o ideálního adepta na základ domácího kina. Projektor od Epsonu dokáže zprostředkovat obraz o velikosti od 34 do 332 palců, a to při rozlišení Full HD. Filmy je možné sledovat v poměru stran 16:9, a to klidně i ve 3D. Na zprostředkování obrazu ale projektor potřebuje vzdálenost alespoň 1,6 metru. Cena: 11 500 Kč

FOTO: archiv výrobce

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: