Co se rozlišení týče, nabízí v dnešní době fotoaparáty chytrých telefonů stejný počet megapixelů jako kompakty. Některé modely mají dokonce rozlišení ještě výrazně vyšší. Většina mobilů ale zatím na rozdíl od digitálů nenabízí optický zoom, tedy možnost přiblížení snímaného objektu.

Ostřit je možné na chytrých telefonech můžete kdekoliv na ploše dotykového displeje

Ostřit je možné na chytrých telefonech můžete kdekoliv na ploše dotykového displeje

FOTO: Novinky

V některých funkcích mají ale smartphony navrch. Řeč je například o ostření. Zatímco většina kompaktů má pevně dané ostřící body, ostřit na některých přístrojích můžete kdekoliv na ploše dotykového displeje. Umožňuje to například testovaný model HTC One X, který je aktuálně vlajkovou lodí výrobce.

Nastavení hloubky ostrosti

Nastavení hloubky ostrosti

FOTO: Novinky

„Při focení se nebojte dotknout displeje tam, kam má fotoaparát ostřit. Fotíte-li partnera nebo děti s pláží v pozadí, ostřete na obličej, respektive na oči. Je-li kompozice složená z několika objektů v popředí i v pozadí, udělejte ji zajímavější tím, že zaostříte na pozadí. Popředí zůstane lehce rozmazané a fotografie dostane profesionální nádech,“ podělil se o své zkušenosti fotograf na volné noze Václav Mudra, který spolupracuje například s Českým olympijským svazem.

Detekce úsměvu

Detekce úsměvu

FOTO: Novinky

Stejně jako kompakty už i telefony v dnešní době dokážou na snímku automaticky zachytit úsměv. Problém jim nedělá ani práce s obrazovými filtry a efekty. Pomocí nich je možné imitovat kolorovací procesy ze 70. let nebo vytvořit medailonek. Zajímavý je u modelu HTC One X efekt nazývaný tečky. „Ta zvětší jednotlivé pixely fotografie a vytvoří zajímavý efekt tečkované fotografie,“ konstatoval Mudra.

Volba obrazových filtrů

Volba obrazových filtrů

FOTO: Novinky

Celkem obstojně je možné vytvářet na smartphonech i panoramata. „V přednastavených režimech vyberte funkci panorama. Vyfoťte první snímek. Je potřeba mít na paměti, že první snímek je vždy krajní. Po prvním snímku stačí s telefonem HTC One posouvat vybraným vodorovným směrem. Fotoaparát automaticky vyfotí zbývající čtyři snímky. Jako pomůcku má uživatel na displeji vodováhu, která zaručuje, že výsledné panorama bude bez nepříjemného sklonu,“ uvedl Mudra.

Pořizovat je možné i panoramatické snímky

Pořizovat je možné i panoramatické snímky

FOTO: Novinky

Nastavení telefonu ukrývá možnosti i pro zkušenější uživatele. Pracovat je například možné s hloubkou ostrosti, která zaostří vybraný objekt a zbytek scény rozmaže. Stejně tak je možné nastavit i expozici, sytost a kontrast.

Pokročilé možnosti nastavení

Pokročilé možnosti nastavení

FOTO: Novinky

Možnost natáčet videa v dnešní době nabízí prakticky jakýkoliv kompakt. To samé se dá říct také o chytrých telefonech. Testovaný model HTC One X dokáže natáčet videa ve vysokém rozlišení (1920 x 1080 obrazových bodů). Jediné na co si je nutné dávat pozor, je kapacita paměti. „Mějte na paměti, že čím kvalitnější rozlišení, tím větší bude náročnost na úložný prostor,“ dodal Mudra.

Nastavení kvality videa

Nastavení kvality videa

FOTO: Novinky