Ačkoliv název zkoušeného panelu obsahuje jen samé dvojky a zdánlivě patří do kategorie 22“, realita je trochu jiná. Skutečná úhlopříčka činí 21,5“, jak se ani sám výrobce nebojí přiznat. Společně s vysokým rozlišení 1920x1080 se však jedná o dvousečnou zbraň.

Jemný obraz pro dobré oči

Stejně jako v případě 17“ LCD, které nabízí srovnatelné rozlišení s 19“ za cenu menší rozteče obrazových bodů, podobně je to u 21,5“ panelů. Ty totiž nabízí rozlišené dříve dostupné jen v úhlopříčce 24“, tedy s výjimkou menší výšky obrazu (1080 proti 1200 bodům). Na jednu stranu tak nabízí FullHD mnohem levněji, nikoliv však pro všechny.

Do kompaktního těla monitoru se vešel i napájecí zdroj. Pod stolem tak nebude překážet další trafo.

Do kompaktního těla monitoru se vešel i napájecí zdroj. Pod stolem tak nebude překážet další trafo.

FOTO: benq.cz, Novinky

Rozteč obrazových bodů u 21,5“ FullHD monitoru činí 0,248mm, zatímco u 17“ máme 0,264 a u 19“ celých 0,283. Zatímco na 19“ se kouká většině lidí pohodlně, na 17“ LCD se již některým lidem pracuje špatně. Máte-li potíže se zrakem, u dosti extrémního 21,5“ si jej pravděpodobně nespravíte. Nejde o dobrou volbu pro dlouhodobou práci s textem.

Ideál pro domácnost

Rád bych poopravil webové stránky BenQ, kde nás výrobce zve k „nejdokonalejší zábavě veFullHD“. Superlativ bohužel nelze dle pravidel českého jazyka dále stupňovat. Pravdou ale je, že LCD s FullHD a poměrem 16:9 přináší domácímu použití maximální efektivitu.

Jednak jde o filmy a počítačové hry, ale také internetové brouzdání získá nový rozměr. Pohodlně se zde vejdou dvě okna prohlížeče vedle sebe. Stránky jsou většinou optimalizované pro šířku 800 nebo 1024 bodů, mnohdy ještě s reklamním proužkem. Horizontálních 1920 bodů tak jednoznačně dostačuje pro dvojici oken.

Kolem loga BenQ na zadní straně jsou patrné 4 závity pro držáky standardu VESA. Monitor jimi můžete například přišroubovat na zeď.

Kolem loga BenQ na zadní straně jsou patrné 4 závity pro držáky standardu VESA. Monitor jimi můžete například přišroubovat na zeď.

FOTO: benq.cz, Novinky

V neposlední řadě monitory úhlopříčky 21,5“ nabízí dobrou spotřebu. U G2220HDA deklaruje výrobce 42W, jenže v reálu je to i méně, to podle zvolené úrovně jasu. Typicky si monitor řekne spíš o 35W, což je parádní výsledek. Takto nízký údaj má samozřejmě své opodstatnění. Jednak monitoru chybí kompenzace času odezvy, ale hlavně jde o TN panel.

O specifikacích BenQ G2220HDA

Specifikace ve většině čísel odpovídá tomu, co můžeme od současných TN panelů čekat. Svítivost až 300 cd/m2, kontrast 1000:1 s možností dynamického kontrastu 40000:1, odezva 5ms a pozorovací úhly 170/160°. Model s označením A u BenQ tradičně nabízí jen analogový vstup (D-Sub). Pokud vyžadujete digitální DVI, prodává se i identický G2220HD včetně něj, ovšem o několik stokorun dráž.

Po stránce ergonomie není mnoho o čem mluvit. Stojan umožňuje monitor pouze naklánět dopředu a dozadu v rozsahu -5 až 20°. Výškové nastavení nebo funkci Pivot nehledejte. Naštěstí VESA standard pro připevnění na zeď nebo jiný stojan nezmizel. Určité plus je i integrace napájecího zdroje do těla monitoru.

Zkušenosti z praxe

Obraz i přes využití analogového vstupu není rozmazaný, ba právě naopak. Při prohlížení internetu se potom velmi rychle naučíte klávesovou zkratku pro zvětšení písma. Standardní velikost je u tohoto panelu příliš malá, ideální je kompletně přenastavit systémová písma na větší. Jde o daň za nízkou rozteč bodů.

Hraní her není s monitorem žádný problém. Obraz se s pohybem nerozmazává, i když lehké neostrosti si všimnout lze. Kdo chce monitor primárně pro hry, měl by zvolit nějaký model s 2ms a kompenzací doby odezvy. Ne zcela ideálně se LCD předvedlo u interpolace. Pokud nemáte grafickou kartu dostatečně silnou pro hraní v 1920x1080, obraz dost utrpí na čitelnosti.

BenQ G2220HDA

BenQ G2220HDA

FOTO: benq.cz, Novinky

Při sledování filmů oceníte velmi slušný kontrast. Především díky poměru 16:9 potom příliš nevadí, že rovnoměrnost podsvícení je spíš horší. U filmů s poměrem 2,35:1 apod. to však neplatí, tam se typických světlých pruhů u spodního a horního okraje dočkáte. To poukazuje na nižší počet osvětlovacích trubic monitoru.

Zbývá ještě zvážit barevné podání. Zde bych rád G2220HDA pochválil, neboť rozsah není vůbec špatný. Jsou viditelné jak světlé odstíny, tak i tmavé. Tmavé scény filmu se tak neslévají do neprostupné tmy, stejně jako světelná korona nevypadá jen jako bílé kolečko. S monitorem tak budou spokojeni i uživatelé požadující určitou úroveň věrnosti barev.

Slovo závěrem

Snad nejdůležitější údaj jsem si schoval až do závěru. Cena monitoru činí přibližně 3 400 Kč včetně DPH. BenQ G2220HDA tak patří mezi nejlevnější 22“ LCD vůbec. Pardon, samozřejmě jen 21,5“. Model s digitálním rozhraním DVI s podporou HDCP potom seženete asi o 400Kč dráž. Na obrazovku s FullHD rozlišením slušná cena, nemyslíte?

Po stránce kvality nejde o premianta, spíš o průměr. Zabodovat by tak mohl tenkým rámečkem nebo nízkou spotřebou. Pokud je 24“ na váš stůl už moc, ale FullHD je vaším snem, kompaktní rozměry G2220HDA určitě oceníte.