Hlavní obsah
FaceTime Audio na iPhonu Foto: mif, Novinky

Volání zadarmo: Apple odsouvá operátory na druhou kolej

Operátoři letos snížili cenu tzv. neomezených tarifů, se kterými je možné telefonovat a posílat SMS zprávy do jakékoliv sítě, více než trojnásobně na aktuálních 800 Kč. I když je tato sleva výrazná, nemusí to řadě zákazníků stačit.

FaceTime Audio na iPhonu Foto: mif, Novinky
Volání zadarmo: Apple odsouvá operátory na druhou kolej

Toho si je vědoma i společnost Apple, která minulý týden uvedla na trh nový operační systém iOS 7 pro chytré telefony iPhone, počítačové tablety iPad a multimediální přehrávače iPod. A u všech těchto přístrojů lidem nabídla telefonování a posílání SMS zpráv zadarmo. Jediné, co k tomu potřebují, je internetové připojení.

Telefonovat je možné prostřednictvím funkce FaceTime Audio. Až doposud totiž Apple na svých mobilních přístrojích podporoval pouze videohovory, které jsou velmi náročné na rychlost připojení a datovou kapacitu. Pokud uživatel nepoužíval WiFi a neměl dostatečný datový limit (FUP) u svého operátora, prakticky se nedovolal.

FaceTime Audio je integrován přímo do systému a díky tomu je daleko chytřejší.

Tomu je ale od minulého týdne konec. FaceTime Audio totiž bude podporovat i pouze hlasové hovory bez videa, které nejsou tolik náročné na rychlost připojení ani data. Bohatě jim stačí i pomalejší mobilní internet a dostatečné by mělo být i FUP nabízené tuzemskými operátory.

Novinka pracuje podobně jako například konkurenční Skype od Microsoftu. I ten je možné na přístrojích od Applu používat, ale FaceTime Audio je integrován přímo do systému a díky tomu je daleko chytřejší.

Není potřeba spouštět žádnou další aplikaci, jednoduše stačí jít do seznamu kontaktů a tam vybrat požadovanou osobu. Hovor se uskuteční stejně, jako kdyby jej zprostředkovával operátor.

Velké úspory

Používání FaceTime Audio je zadarmo, nutné je logicky zařízení od Applu a internetové připojení. Rozdíl přitom nehraje, zda uživatel uskuteční tuzemský nebo mezinárodní hovor. Obzvláště v případech, kdy jsou přátelé nebo příbuzní mimo republiku, může tato funkce výrazně snížit účty za telefon.

Apple si neúčtuje nic ani za používání funkce iMessage, prostřednictvím které si majitelé iPhonů, iPadů a iPodů mohou již druhým rokem posílat zprávy. Tato služba je navíc propojena se systémem, stejně jako FaceTime Audio, a tak je její používání velice intuitivní.

V zahraničí už na nové možnosti chytrých telefonů a počítačových tabletů operátoři reagovali. Nabízejí neomezené tarify, které však disponují pouze internetovým připojením a volání i SMS zprávy jsou zpoplatněny. Místo výše uvedených 800 Kč je tak podobný tarif vyjde jen na dvě stovky. Podobná nabídka ale zatím na tuzemském trhu chybí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků