Hlavní obsah

V květnu vyjde nová verze Windows 7, na internetu je ke stažení již nyní

Microsoft oficiálně potvrdil, že v květnu umožní všem zájemcům ze svého webu stahovat první předprodukční verzi nejnovějšího operačního systému Windows 7. Nejen na českých pirátských fórech s nelegálními soubory je ale takzvaná Release candidate (RC) verze ke stažení již nyní, a to přesto, že zmiňovaný systém prozatím nemá být dostupný ani nikde v zahraničí.

V květnu vyjde nová verze Windows 7, na internetu je ke stažení již nyní

První předprodukční verze operačního systému Windows 7 bude pro většinu uživatelů volně ke stažení již pátého května. Mluvčí firmy Brandon LeBlanc na svém blogu navíc potvrdil, že zaregistrovaní uživatelé v sítích MSDN a TechNet ji budou moci získat již 30. dubna.

Počítačoví piráti jsou ale zase o krok rychlejší než softwarové společnosti, a tak nabídli široké veřejnosti možnost stažení první RC verze Windows 7 již nyní. Pirátská kopie operačního systému obletěla celý svět a jen za minulý víkend si ji stáhly desetitisíce uživatelů.

Historicky to není poprvé, co se počítačovým pirátům podařilo zcizit operační systém nebo jiný program ještě před jeho oficiálním vydáním. Podle zahraničních softwarových odborníků ale uživatelé mohou stahováním nelegální kopie vystavit svůj počítač vysokému bezpečnostnímu riziku.

První předprodukční verze by měla být dostupná v anglickém, německém, japonském, španělském a francouzském jazyce. Pirátská verze je podle informací na zahraničních fórech anglická. Češtiny se u nových Windows 7 dočkáme až u finální prodejní verze, která by měla být dostupná ještě během letošního roku.

Co přinese Windows 7 nového
Dotykové ovládání

Systém Windows 7 nabídne uživatelům vedle tradiční myši a klávesnice i dotykové ovládání, jaké má například přístroj iPhone od konkurenční firmy Apple. Zároveň nový systém nabídne funkci "multi-touch", tedy schopnost, která zpracuje více dotyků najednou. Pomocí dvou prstů tak můžete jednodušeji listovat na webu, zvětšovat fotografie a mnoho dalšího.

Jednodušší sdílení multimediálních dat

Na výstavě CES představil Steve Ballmer zajímavou funkci nového systému HomeGroup. Ta dovolí v domácnosti vytvořit sítě mezi několika počítači. V rámci sítě je poté možné jedním kliknutím sdílet veškerá multimediální data, jako je hudba, videa, nebo fotografie.

 

Všechna data se poté zobrazují jako knihovny ve Windows Media Playeru. Sdílet multimediální obsah v počítači půjde například i s herní televizní konzolí XBox 360. Všechna data mohou být uložena na pevném disku v počítači, přehrávat je však s novými Windows můžete díky domácí síti klidně i ve vedlejší místnosti.

Rychlejší chod a vyšší výdrž notebooku

Podle prvních testů je také Windows 7 šetrnější ke spotřebě. Notebooky by tak s novým systémem mohly pracovat o několik desítek minut déle. Stejně tak se vylepšení dočkal i start systému, který je oproti Vistě výrazně rychlejší. Podle propočtů Microsoftu startuje Windows 7 až o 20 procent rychleji než Vista.

Vylepšení se dočkalo i malování

Microsoft v novém systému ale nezapomněl ani na stařičké programy jako je kalkulačka, WordPad nebo malovaní. Kromě nového uživatelského prostředí přibyly u těchto jednoduchých programů některé funkce.

 

Windows 7 bude nejlepší operační systém, míní Microsoft

"Nejlepší technické řešení nefunguje pokaždé," říká Julie Larsonová-Greenová, viceprezidentka Microsoftu, která dohlíží na vývoj Windows 7. Jako příklad uvedla souboj videokazet Betamax a VHS na přelomu 70. a 80. let, který vyhrál technicky méně dokonalý systém VHS.

"Obecně se má za to, že je Vista pošramocená značka," uvedl analytik Morningstar Toan Tran. Microsoft se proto uchýlil k filozofii, podle níž je nejlepším řešením jednoduchost.

Manažeři Microsoftu ale přiznávají, že se do Visty vkládaly přehnané naděje, a výsledek nesplnil očekávání. U Windows 7 by se to nemělo opakovat. Vista šla do prodeje v lednu minulého roku a od té doby se prodalo přes 180 miliónů licencí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků