Hlavní obsah
Počítačoví podvodníci se soustředí na firmy i jednotlivé uživatele. Napadají dokonce už i chytré mobilní telefony pomocí podvodných SMS zpráv. Foto: Novinky

Největší internetové hrozby letošního léta

Nevyžádaná pošta, trojské koně, počítačoví červi, nebo podvodné textové zprávy – to jsou jen některé z hrozeb, které útočníci využívají k tomu, aby se dokázali nabourat do soukromí lidí ve snaze vymámit z nich cenné informace z jejich soukromí, či přístupová hesla k bankovním účtům. Vyplývá to z bezpečnostní studie společnosti Cisco.

Počítačoví podvodníci se soustředí na firmy i jednotlivé uživatele. Napadají dokonce už i chytré mobilní telefony pomocí podvodných SMS zpráv. Foto: Novinky
Největší internetové hrozby letošního léta

Počítačoví podvodníci využívají k internetovým útokům všech možných cest - zneužívají i aktuální události, jako jsou například obavy z prasečí chřipky.

E-mailové schránky tak zaplavuje nevyžádaná pošta s nabídkou preventivních léků a odkazů na falešné lékárny. Cílem spammerů přitom často bývá přimět uživatele prokliknout na zavirovanou internetovou stránku.

Mnoho podvodníků se snaží používat u svých útoků starší techniky, které jsou považovány za překonané a zastaralé. Firmy a lidé jim totiž nevěnují v záplavě nových hrozeb takovou pozornost.

Počítače jsou napadány i staršími viry

Příkladem nepozornosti před staršími hrozbami může být virus Conficker, který napadá počítače s operačním systémem Windows.

Přestože bezpečnostní záplata chyby, jež Conficker zneužívá, již několik měsíců existuje, podařilo se mu díky neobezřetnosti lidí napadnout milióny počítačů po celém světě. A další neustále přibývají. [celá zpráva]

Útoky podvodníků jsou často směřovány také na uživatele nejrůznějších sociálních sítí. Ti se totiž často ani nepodívají, na jaký odkaz kliknou, nebo jaký soubor doopravdy do svého počítače stahují, protože si myslí, že jej posílají lidé, které znají a mohou jim věřit.

Nebezpečí číhá na internetu i na děti

Na internetu se ale nevyskytují pouze podvodníci, kteří z vás chtějí vylákat informace, nebo se dostat do vašeho počítače. Jaké nebezpečí a nástrahy číhají na děti i dospělé na internetu? To vše je k vidění v novém filmu pro kampaň Seznam se bezpečně. Unikátní projekt portálu Seznam.cz a jeho partnerů je založen na skutečných událostech, o kterých oběti ve snímku otevřeně hovoří. [celá zpráva]

V jednotlivých příbězích jsou ukázána rizika anonymního seznamování: příběh Andrey, která byla na schůzce naslepo znásilněna; nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své nahé fotografie, jaké to je být vydírán, a že jsou i případy, které bohužel končí tragicky.

Celý film je možné shlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu, nebo požádat odborníky o pomoc.

Aktuální internetové hrozby
Spamy
Jednou z nejosvědčenějších cest, jak infikovat milióny počítačů po celém světě jsou spamy s lákavými nabídkami, které často obsahují linky na zavirované webové stránky. Pomocí nich pomohu počítačoví podvodníci rozšiřovat zákeřné červy, trojské koně a jiné škodlivé kódy. Denně je rozesláno 180 miliard spamových zpráv, což tvoří okolo 90 procent veškeré e-mailové komunikace.
Spamdexing
Mnoho firem se snaží pomocí nejrůznějších klíčových slov optimalizovat své stránky tak, aby byly v internetových vyhledávačích na předních pozicích. Tuto techniku od nich odkoukali počítačoví zločinci, kteří podobným způsobem klíčují svoje zavirované podvodné stránky.
Podvodné SMS zprávy

Středem zájmu kyberzločinců se staly také chytré mobilní telefony s přístupem na internet. Podle studie společnosti Cisco bezpečnostní experti od začátku letošního roku zaznamenávají každý den dvě až tři nové kampaně, ve kterých jsou lidem s chytrými mobily odesílány podvodné SMS zprávy s odkazem na zavirovanou internetovou stránku.

Většina lidí si totiž ani neuvědomuje, že zavirován nemusí být jenom jejich počítač, ale klidně i mobilní telefon. Celosvětově je používáno 4,1 miliardy mobilních telefonů a vzhledem k tomu, že lidé často nemají nainstalován žádný antivir, jsou snadnou kořistí pro všechny útočníky.

Insideři a finanční krize
Kvůli finanční krizi přicházejí lidé po celém světě o svá pracovní místa. Propuštění lidé, kteří měli přístup k důležitým firemním datům (tzv. insideři), mohou často důvěrné informace zneužít proti svému bývalému zaměstnavateli. Případně získané informace nabídnou konkurenci, aby si zajistili nové pracovní místo.

Jak se na internetu chovat bezpečně

Pozor na internetové kavárny

V počítačích internetových kaváren mohou být nainstalované programy, např. zaznamenávače klávesových úderů, které zachytí vaše přihlašovací jméno, heslo a další citlivé údaje.

Bezdrátové připojení představuje bezpečnostní riziko

U bezdrátového připojení se připojujte při zvýšeném zabezpečení. Softwarové i hardwarové kontrolní mechanismy zabezpečí, že citlivé údaje včetně hesel se zašifrují do bezdrátového připojení, pomocí něhož surfujete.

Pravidelné aktualizace

Pravidelně si ve vašem počítači aktualizujte nejnovější záplaty (patche) operačního systému, bezpečnostní brány (firewall), antivirový a antispyware software a kontrolujte, jestli fungují.

Podvodné e-maily

Ignorujte e-maily, v nichž se po vás požaduje, abyste se přihlásili na webovou stránku obchodní nebo finanční instituce a aktualizovali informace o vašem účtu. Nikdy neklikejte na adresu webové stránky, kterou jste dostali e-mailem.

Podvodníci, kteří se snaží ukrást vaše osobní údaje, často tuto metodu, která se nazývá „phishing“, využívají k přilákání zákazníků na nepravé webové stránky podobné těm skutečným, které jsou vytvořené speciálně na získání co největšího množství vašich osobních údajů.

Neposílejte osobní údaje pomocí e-mailu

Nikdy neposílejte vaše osobní údaje jako jsou číslo kreditní karty, účtu nebo rodné číslo prostřednictvím e-mailu. Pokud chcete poskytnout tyto údaje prostřednictvím webové stránky nějaké organizaci, dívejte se po označení, že je stránka bezpečná (např. zámek na liště prohlížeče nebo adresa webová stránky začínající https, kde „s“ znamená bezpečná).

Zapnutý firewall

Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je také vhodné nechat jeho nastavení v automatickém režimu.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků