Hlavní obsah
Windows 8 Foto: Microsoft

Microsoft pohřbí Windows 8.1. Už za dva roky

Už přespříští rok se chystá společnost Microsoft ukončit podporu operačního systému Windows 8.1. To znamená, že po tomto datu nebudou k dispozici žádné aktualizace, a to opravy nebezpečných chyb.

Windows 8 Foto: Microsoft
Microsoft pohřbí Windows 8.1. Už za dva roky

Operační systém Windows 8 byl vydán již v roce 2012 a jeho podpora byla oficiálně ukončena na začátku roku 2016. To se však týkalo pouze lidí, kteří nechtěli přejít na bezplatnou aktualizaci na Windows 8.1, což byl v podstatě totožný systém, pouze s menšími či většími vylepšeními.

V minulých letech ale začal osmičky Microsoft vcelku pochopitelně odsouvat na druhou kolej – všechnu pozornost věnoval novějšímu systému Windows 10.

Například v roce 2016 tak již byl ukončen prodej OEM licencí Windows 8. To jinými slovy znamená, že výrobci už nemohli na nové stroje instalovat osmičky a v případě Windows museli lidem automaticky nabízet už jen desítky.

Další hřebík do rakve Windows 8.1 byl zatlučen v roce 2018, kdy byla ukončena hlavní podpora ze strany Microsoftu. Od té doby začala platit rozšířená podpora, která zahrnuje vlastně jen rozšířenou podporu. V praxi to znamená, že jsou již vydávány víceméně jen bezpečnostní updaty.

Windows 8.1 používají desetitisíce lidí

Ale i to se má po 10. lednu 2023 změnit. Ve zmiňovaný den vyjdou aktualizace pro Windows 8.1 naposledy. Z bezpečnostních důvodů by pak lidé měli přejít na některou novější verzi Windows, případně nainstalovat nějakou jinou platformu. Na trhu je totiž hned několik operačních systémů, které jsou nabízeny i zadarmo.

V opačném případě se lidé vystavují riziku, že jejich systém nebude dostatečně zabezpečen proti útokům počítačových pirátů. V řadě případů totiž není na nezáplatovaném systému spásou ani sebelepší antivirový program.

Windows 8.1 přitom podle dat analytické společnosti Statcounter používá bezmála 3,5 % lidí na světě. To jinými slovy znamená, že tuto platformu mají na svých strojích nainstalovanou stále desetitisíce lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků