Hlavní obsah
Záběr na aplikaci Uber nad ulicemi thajského Bangkoku Foto: Damir Sagolj, Reuters

Francouzský nejvyšší soud potvrdil vyloučení Uberu z taxislužby

Francouzská ústavní rada, zastávající funkci nejvyššího soudu v zemi, zamítla žádost americké firmy Uber, která zajišťuje přepravní servis, o zrušení nového zákona zpřísňujícího již tak vysoce regulovanou taxislužbu v zemi. Norma byla přijata parlamentem s platností od 1. ledna právě kvůli Uberu, proti jehož konkurenci se vzbouřili místní taxikáři. Americká společnost chtěla, aby byl zákon označen za neústavní.

Záběr na aplikaci Uber nad ulicemi thajského Bangkoku Foto: Damir Sagolj, Reuters
Francouzský nejvyšší soud potvrdil vyloučení Uberu z taxislužby

Ústavní rada podpořila většinu opatření omezujících činnost Uberu, včetně internetové aplikace do mobilních zařízení informující o místě a dostupnosti nejbližšího poskytovatele přepravy. Zároveň ale ze zákona vypustila část dovolující pouze taxislužbě možnost vyúčtovávat službu v kombinaci doby a délky cesty.

Taxikáři ve Francii i jinde obviňují Uber z nekalé konkurence, protože jeho řidiči nemusejí plnit požadavky, které zákony a předpisy kladou na ně. Úřady ve Francii vyjadřují obavy, že řidiči zprostředkovaní Uberem nemusí mít zaplaceno dodatečné pojištění, které chrání zákazníka.

Uber svůj servis UberPop označuje za zprostředkování spolujízdy. To ale už loni v říjnu označil pařížský soud za podvodnou praktiku, protože jde podle něj fakticky o placenou přepravu cestujících. Firma kvůli tomu musela zaplatit pokutu 100 000 eur (2,8 miliónu Kč).

V září zakázal Uberu nabízet služby v Německu tamní soud. Později totéž udělal soud ve Španělsku a v Nizozemsku.

V Česku pokuta 20 000 Kč

Uber podniká i v Česku, a to od loňského léta; podle svého vyjádření přitom funguje v Praze jako prostředník zajišťující zájemcům takzvanou smluvní přepravu, a nikoli taxislužbu. To ale zpochybnil jak pražský magistrát, tak ministerstvo dopravy s tím, že pro vozy Uberu platí podobně jako pro jiná vozidla taxi povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem. Z tohoto důvodu byla v únoru v Praze uložena řidiči Uberu pokuta 20 000 Kč.

Uber zákazníkům umožňuje spojit se prostřednictvím stažené mobilní aplikace s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.

Uber, který byl v roce 2009 založen v San Francisku, zažil v poslední době obrovský rozmach. Jeho tržní hodnota se vyšplhala už na 40 miliard dolarů (zhruba 890 miliard Kč). V Evropě firma provozuje servis ve 25 městech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků