Microsoft se chystá na velkou čistku ve Windows 10. V rámci velké podzimní aktualizace tak bude řadu funkcí přidávat, ty méně používané naopak z desítek po instalaci updatu zmizí. Uživatelé tak přijdou například o spořiče obrazovky či Reader, tedy aplikaci pro čtení článků.

Na seznamu aplikací, které zmizí, se objevilo také Malování. Americký softwarový gigant jej skutečně z Windows 10 vyjme a nahradí tento nástroj modernější verzí Malování 3D, které je již nyní součástí desítek.

3D Malování

Malování 3D

FOTO: archív tvůrců

Jak už samotný název napovídá, v Malování 3D lze vytvářet jednoduše trojrozměrné objekty, měnit jejich barvy, přidávat nálepky nebo měnit 2D objekty v trojrozměrná umělecká díla. Výtvory lze navíc snadno sdílet s ostatními, využívat můžete 3D kresby ostatních i pro vlastní díla, pokud to jejich autoři dovolí.

Vzhledem k tomu, že tato dvě Malování se soustředí na něco jiného, očekávalo se, že je americký softwarový gigant ponechá v systému obě. Jak se nyní ukázalo, realita ale bude s dalším updatem jiná.

Nad starším Malováním však Microsoft hůl ještě zcela neláme. Uživatelé, kteří jej budou chtít po instalaci podzimní aktualizace i nadále používat, si jej budou moci stáhnout zdarma z internetového obchodu Windows Store.

Internet Explorer hraje druhé housle

Historicky to není poprvé, kdy se americký softwarový gigant rozhodl pohřbít svůj vlastní produkt. S příchodem desítek začal Microsoft odsouvat na druhou kolej i populární Internet Explorer, defaultně slouží k procházení webových stránek novinka zvaná Edge. [celá zpráva]

Že Internet Explorer hraje v Microsoftu druhé housle, není žádným tajemstvím. Naznačuje to i velká aktualizace Creators Update, která byla oficiálně vydána pro operační systém Windows 10 letos na jaře.

Internet Explorer

Internet Explorer

FOTO: Novinky

Co se webových prohlížečů týče, v rámci velkého updatu se totiž vývojáři zaměřili pouze na Microsoft Edge. Internet Explorer žádné zásadní novinky nepřinesl. Z toho se dá usuzovat, že se s ním do budoucna příliš nepočítá.

Sluší se připomenout, že Edge je po instalaci desítek přednastaven i jako defaultní internetový prohlížeč. Po Internet Exploreru musí ve Windows 10 uživatelé doslova pátrat.

Lze tedy předpokládat, že s ukončením podpory pro starší systémy – tedy pro sedmičky a osmičky – zástupci Microsoftu odstřihnou také Internet Explorer a dále budou nabízet jen Edge.

Oficiálně však tuto strategii zástupci amerického softwarového gigantu zatím nepotvrdili.

Microsoft Edge

Microsoft Edge

FOTO: archív tvůrců