Aktualizaci je zdarma možné provést do pátku 29. července. „Pak bude systém ve volném prodeji za plnou cenu,“ uvedl již dříve marketingový ředitel amerického softwarového gigantu Yusuf Mehdi.

Nejde přitom o zanedbatelnou sumu. Podle nákupního rádce Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam.cz, ceny Windows 10 v tuzemských obchodech začínají na 2531 Kč. V závislosti na konkrétní edici a prodejci se ale mohou vyšplhat klidně i na více než pět tisíc korun.

Aktualizace na desítky zdarma platí pro uživatele Windows 7 a Windows 8.1 (případně pro majitele chytrých telefonů s Windows Phone 8.1). Možnost bezplatného přechodu bude po zmiňovaném datu ukončena nejen pro majitele dosavadních instalací, ale také u nových počítačů. Pokud si tedy lidé koupí například notebook s předinstalovaným systémem Windows 8, nebudou moci přejít zdarma na Windows 10. Takových strojů jsou přitom v tuzemských obchodech stále desítky.

Na pultech obchodů se desítky objevily 29. července loňského roku. Od té doby si je nainstalovalo přes 300 miliónů lidí. V tomto čísle nejsou započítány jen klasické počítače, ale také například tablety a chytré telefony využívající desítky.

Chystá se balík oprav a vylepšení

Jak je z řádků výše patrné, letos v létě oslaví operační systém Windows 10 svoje první narozeniny. K této příležitosti americký Microsoft chystá uvolnit zdarma ke stažení velký balík oprav a vylepšení. Desítky se tak naučí úplně nové kousky.

Balík oprav a vylepšení se jmenuje „Anniversary Update“ (Výroční aktualizace) a mělo by jít o obdobu klasického service packu, který americký softwarový gigant bezplatně nabízel i pro starší generace operačního systému Windows.

Jaká vylepšení Anniversary Update přinese, naleznete v našem dřívějším článku. [celá zpráva]