Nick Lee je mobilní vývojář, ve své americké společnosti Tendigi se soustředí výhradně na programování a design mobilních aplikací. Programy tedy vytváří pro chytré telefony, počítačové tablety a v neposlední řadě také pro chytré hodinky.

Právě poslední zmiňované kategorii se v posledních dnech věnoval patrně nejvíce. Místo toho, aby vytvářel nějakou novou aplikaci, rozhodl se upravit stařičký operační systém Windows 95 do takové podoby, aby fungoval i na chytrých hodinkách Apple Watch.

Operační systém Windows 95 na Apple Watch

Operační systém Windows 95 na Apple Watch

FOTO: Nick Lee, Tendigi

„V devadesátých letech jsem dostal svůj první počítač – ten stavěl na procesoru Pentium II s taktem 300 MHz, měl k dispozici 256 MB. Podobný výkon dnes nabízejí i chytré hodinky,“ přiblížil Lee.

Na jeho prvním počítači běžel operační systém Windows 95. Patrně i díky tomu se rozhodl na Apple Watch nainstalovat právě tuto verzi. A světe div se, opravdu to funguje.

Samozřejmě takto stará platforma není na malý dotykový displej vůbec přizpůsobena, jeho použitelnost na chytrých hodinkách je tak značně omezená a vše funguje s velkou prodlevou – například na start Windows 95 čeká uživatel několik desítek minut.

I tak ale tento netradiční pokus jasně vypovídá o tom, jak velký kus cesty výpočetní technika za poslední dvě dekády ušla.