Hlavní obsah

Počítačoví piráti budují síť zotročených počítačů, napadli jich už milióny

Novinky, Miloslav Fišer

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Od letošního ledna ovládli kybernetičtí zločinci více než 12 miliónů IP adres. V porovnání s loňským rokem tak počet zotročených počítačů vzrostl o 50 procent. Největší počet těchto počítačů je nyní v USA, kde se nachází 18 % všech počítačů, které jsou součástí takzvaných botnetů (sítí zotročených PC). Vyplývá to ze studie antivirové společnosti McAfee.

Foto: Profimedia.cz

Podle bezpečnostní analýzy antivirové společnosti Symantec je v současnosti nejvíce spamu za poslední dva roky.

Článek

Čína, kde bylo v loňském roce nejvíce infikovaných počítačů, se dostala na druhé místo. V Rusku také výrazně vzrostl počet státních institucí, jejichž IT systémy ovládají útočníci. Kompromitovány jsou podle studie také PC řady ruských bank.

“Podvodníci vytvářejí armádu infikovaných počítačů zřejmě jako reakci na odstavení serverů společnosti McColo loni v listopadu. Tyto servery byly hlavním zdrojem spamu a po jejich odpojení se podvodníci zřejmě podle všeho snaží obnovit svou infrastrukturu,“ uvedl bezpečnostní expert společnosti McAfee Vladimír Brož.

V listopadu roku 2008 podle Brože po odpojení serverů společnosti McColo pokleslo množství spamu o přibližně 60 %, ale jeho celkové množství nyní díky zotročeným počítačům opět roste. Rychlá expanze botnetů hrozí návratem spamu na původní úroveň.

Podle bezpečnostní analýzy antivirové společnosti Symantec je v současnosti nejvíce spamu za poslední dva roky. Nevyžádaná pošta tak nyní představuje již 85,3 procenta z celkové e-mailové komunikace. Naposledy byla taková míra spamu zaznamenána v září roku 2007. [celá zpráva]

Nevyžádaná pošta ve světě
Úroveň nevyžádané pošty vzrostla ve Velké Británii v dubnu o 25,6 % na 94 %. Velká Británie se tak stává zemí s největším podílem nevyžádané pošty.
Úroveň nevyžádané pošty vzrostla v USA na 79,4 %, na 77,4 % v Kanadě a na 89,9 % v Hongkongu. Podíl nevyžádané pošty v Německu dosáhl 83,3 %, v Nizozemsku 78,0 %. Úroveň nevyžádané pošty v Austrálii dosáhla 87,8 %, 90,3 % v Číně a 86,4 % v Japonsku.
Nejvíce zamořený nevyžádanou poštou byl v dubnu sektor maloobchodu s podílem nevyžádané pošty 82,9 %.
Úroveň nevyžádané pošty dosáhla 81,1 % v sektoru vzdělávání a 77,3 % v chemickém a farmaceutickém sektoru, 76,1 % ve veřejném sektoru a 78,2 % ve financích.

Spam existoval dříve než internet

Dávno před zrodem internetu dnešní podoby proběhla aféra, kterou lze označit za zrod spamových zpráv. V květnu 1978 odeslal obchodník Gary Thuerk příjemcům pošty v síti Arpanet zprávu s pozvánkou na promo akci nového počítače. Nevyžádaná pošta byla vlastně prvním spamem, ačkoli tento název se začal používat až o patnáct let později.

Spamy spolknou víc energie než velkoměsto

Ročně přijde do e-mailových schránek 62 biliónů nevyžádaných zpráv, tzv. spamů. Rozesílání, prohlížení a mazání těchto mailů ročně stojí 33 miliard kilowatthodin energie. To je spotřeba velkoměsta s 2,4 miliónu lidí.

Palivo na výrobu této energie (ročně asi 7,5 miliónu tun benzínu) by mohlo celý rok pohánět flotilu 3,1 miliónu automobilů. Uvádí to studie, o níž informoval německý deník Die Welt. Spamy jsou největší zátěží v USA. Je to však problém, který se dá řešit, jak loni ukázalo uzavření spamovacího místa McColo – počet spamů poté klesl o 70 procent.

Podle studie by energetická a ekologická cena nevyžádaných e-mailů mohla být ještě daleko vyšší nebýt automatických filtrů, které většinu této „pošty“ zadrží. Bez nich by se totiž spotřeba energie na spamy vyšplhala až na 135 miliard kilowatthodin. To by na rok stačilo pro desetimiliónovou megapoli.

Teprve v roce 1993 přišel administrátor sítě Usenet Joel Furr s pojmem spam – nevyžádaná pošta. Furr se inspiroval svým oblíbeným seriálem Monty Python a skečem o mase v konzervách, na kterých si skupina Vikingů pochutnávala a opěvala ho: „Spam. Spam. Spam. Spam. Spam.“ Spam je obchodní značka konzervy s vepřovou šunkou. Název vznikl zkrácením slov sp(ice) a (h)am – koření a šunka.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám