Osobní počítač bude obsahovat i 64 výpočetních jader a ne jedno, dvě či nanejvýše čtyři jako je dnes běžné, citoval deník CNET.com Ty Carlsona, šéfa technologického oddělení Microsoftu.

Systém Windows Vista je na druhou stranu postaven pro  jeden, dva či čtyřjádrové mikročipy a s vícejádrovými systémy by si tudíž příliš dobře neporadil.

Nový Windows ještě letos
Už v tomto roce můžeme očekávat rané specifikace operačního systému, který má za dva roky nahradit OS Windows Vista. Jedná se o prostředí Vienna, na jehož vývoji již Microsoft pilně pracuje.
Informací o tomto OS, který byl dříve označován také jako "Blackcomb", je prozatím poskrovnu. Microsoft pouze potvrdil změnu jeho jména, avšak odmítl jakkoliv komentovat fázi vývoje, v níž se program právě nachází.

Výrobci počítačových mikroprocesorů Advanced Micro Devices a Intel multijádrové čipy - s výkony překračujícími dnešní maximálně čtyřjádra, mají ve vývoji. Intel dokonce předvedl 80jádrový čip. [celá zpráva] Jednalo se ale o pouhý výzkumný projekt, s jehož nasazením do sériové výroby společnost nepočítá.

"Za 10 až 15 let budeme mít neuvěřitelně výkonné počítače," dodal Carlson s tím, že výzvou bude přivést na trh takový systém, který si s novými čipy poradí.