Počátkem týdne uvedl Microsoft aktualizaci 925902. Kybernetičtí útočníci měli i přes to celý víkend na to, aby útočili na nezaplátované počítače. [celá zpráva]

Situace se zdála být v pořádku až do včerejška, kdy vyšlo najevo, že aktualizace není kompatibilní s programy společnosti Realtek Semiconductor, které ovládají zvukové a síťové komponenty integrované v základních deskách.

Zvukovka a síťovka nepracuje

"Ztratil jsem zvukový výstup i možnost připojit se s počítačem k síti," stěžoval si čtenář na webu, věnované počítačové problematice. Zástupci Microsoftu dodali, že o problému věděli a že o něm informovali majitelé systému Windows ještě předtím, než uvedli vlastní opravný balíček.

V současnosti je už na webu Microsoftu drobná aktualizace, která by měla potíže se softwarem od Realtecu vyřešit, dodala firma.

Problém se zvukem se projevuje v počítačích s OS Windows XP, které mají nainstalován program Realtek HD Audio Control Panel. Po nahrání poslední záplaty z dílny Microsoftu se tato aplikace nespustí a zobrazí zprávu o chybě.

Microsoft o problémech věděl

Microsoft uvedl záplatu 925902, přestože věděl o problémech s komaptibilitou, uvedl Mike Reavey z bezpečnostního centra Microsoftu. "V rámci testování jsme odhalili na 80 možných problémů, které jsme prošetřili a vyřešili... v současnosti jsou v záplatě známy pouze minoritní chyby," dodal Reavey.

V systémech Windows se nachází dalších šest bezpečnostních chyb, které bude řešit Microsoft příští úterý v rámci pravidelného cyklu uvádění záplat. Několik z těchto slabých míst se nacházejí i v nejnovějším operačním systému Windows Vista.