Hlavní obsah
Nejprodávanější značkou mobilů v Česku je Samsung, následuje dříve dominantní Nokia a Sony. (Ilustrační foto) Foto: Samsung

Podíl chytrých telefonů letos v ČR přesáhne 60 procent

Podíl chytrých telefonů, tedy přístrojů vybavených operačním systémem a často i velkým dotykovým displejem, letos přesáhne 60 procent. Ještě loni to přitom byla méně než polovina. Vyplývá to z odhadu analytické firmy GfK Czech.

Nejprodávanější značkou mobilů v Česku je Samsung, následuje dříve dominantní Nokia a Sony. (Ilustrační foto) Foto: Samsung
Podíl chytrých telefonů letos v ČR přesáhne 60 procent

Podle Marka Bulíře z GfK Czech je český trh mobilních telefonů dlouhodobě víceméně stabilní, tedy pohybuje se mezi 2,7 a 2,8 miliónu prodaných kusů ročně. Lehký výkyv nastal v krizovém roce 2009, kdy trh klesnul lehce nad hranici 2,6 miliónu přístrojů.

První tzv. smartphony se objevily na trhu v roce 2005. Zájem zákazníků se však postupně přesunul od kdysi oblíbených "véček" a výsuvných přístrojů ke klasickým kvádrům, které v současnosti tvoří většinu prodejů.

"Výrazný přesun zákazníků je také od zařízení bez dotykového displeje k zařízením, které ho obsahují a vůbec k sofistikovanějším zařízením," dodal Bulíř.

Nejprodávanější značkou mobilů v Česku je Samsung, následuje dříve dominantní Nokia a Sony. Množství aktivních SIM karet u operátorů stouplo v pololetí o zhruba 42 000 na 14,08 miliónu. Za růstem stojí především příchod virtuálních mobilních operátorů.

Nejprodávanější mobily na světě

Bez mobilu si většina lidí nedokáže představit byť jen jediný den. Přestože se aktuálně těší největší popularitě chytré telefony, a to především díky široké škále svých funkcí, opravdovými rekordmany v prodejích jsou „hloupé“ přístroje s nízkou cenou. Ty nejlepší se prodávají po stovkách miliónů.

Nejprodávanějším mobilem všech dob je Nokia 1110, která byla na trh uvedena v roce 2005. Od té doby si tento jednoduchý přístroj pořídilo na 250 miliónů lidí. Také druhá příčka patří finskému výrobci. Od konce 20. století si 160 miliónů lidí pořídilo Nokii 3210.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků