Hlavní obsah

Nové iPhony 12 se snadno poškrábou, i když měly být odolnější

Jedním z hlavních lákadel společnosti Apple před Vánocemi jsou nové iPhony s číslovou 12 v názvu, americký počítačový gigant nabízí hned čtyři různé modely. Podle prvních zkušeností čerstvých majitelů ale mají novinky velkou slabinu – snadno se poškrábe dotyková obrazovka.

Nové iPhony 12 se snadno poškrábou, i když měly být odolnější

Apple se hned na slavnostní premiéře jablečných novinek chlubil tím, že všechny nové iPhony mají speciální vrstvu Ceramic Shield, díky níž výrobce slibuje až čtyřikrát vyšší odolnost při pádu. Vyrábí se obohacením skla o nanokeramické krystaly, které jsou tvrdší než většina kovů.

Tato technologie byla ve smartphonu použita vůbec poprvé, ale minimálně podle ukázek Applu by si toho přístroje měly nechat líbit skutečně dost. V propagačních materiálech totiž americký počítačový gigant například ukazuje, jak nové dvanáctky padají z auta až na zem a v podstatě se jim nic nestane.

Nakolik je displej odolnější proti rozbití při pádech, ukáže samozřejmě až čas. První zkušenosti uživatelů ale naznačují, že i když je možná keramická vrstva pevnější, snadno se poškrábe.

Sociální sítě totiž v posledních dnech zaplavují fotografie, jak mají lidé nehezké, klidně i několikacentimetrové škrábance na obrazovce. Tvrdí přitom, že s přístrojem nijak špatně nenakládali. Poškození údajně vzniklo pouze tím, že nosili telefon v kapse od kalhot.

Uživatelé sdílejí fotky škrábanců na sociálních sítích.

Takto vypadá jeden z testovacích telefonů v T-Mobilu.

Škrábance vypadají nehezky.

Ochranná fólie nebo odolné sklo

Apple se zatím k problémům oficiálně nevyjádřil. Pokud ale po nových iPhonech 12 pokukujete, bude jistější dokoupit také nějakou ochranou fólii či odolné sklo.

Zatímco u první zmiňované kategorie je nabídka poměrně skromná – ochranné fólie nabízí jen pár výrobců, nabídka tvrzených skel je o poznání širší. Vyrábí je například společnosti Fixed či Epico. Ceny startují okolo 300 Kč až 500 Kč, ochranné fólie se dají pořídit už za 200 Kč.

Naopak u odolných skel můžete zaplatit ještě více. Mezi ty nejvyhledávanější patří například skla od společnosti PanzerGlass. Vyjdou sice v případě iPhonu 12 na bezmála 700 Kč, ale jsou antibakteriální, neulpívají na nich otisky prstů a nevadí jim ani bušení kladivem či vrtání, jak ukázaly již dřívější testy.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, je to další částka, kterou si je potřeba připočítat k pořizovací ceně jablečných telefonů. Ze všech čtyř novinek je verze 12 mini nejlevnější, případní zájemci za ni zaplatí 21 990 Kč. Provedení 12 Pro Max pak startuje na částce 33 990 Kč. Dva dříve představené jablečné smartphony se nabízejí od 24 990 Kč (iPhone 12), respektive od 29 990 Kč (iPhone 12 Pro).

Představení chytrého telefonu Apple iPhone 12

Video: archív výrobce

Apple iPhone 12

Foto: archív výrobce

Co novinky umí?

Jednotlivé modely se od sebe liší především velikostí obrazovky. Nový iPhone 12 nabídne 6,1palcovou obrazovku, menší verze pak 5,4palcovou. Dvě velikostní provedení jsou k mání také u luxusnější edice Pro, konkrétně se iPhone 12 Pro pochlubí 6,1palcovým displejem a iPhone 12 Pro Max 6,7palcovým. Verze Pro budou luxusnější a budou mít teleobjektiv navíc na zadní straně.

Design všech novinek se dramaticky liší od všech předchůdců. Apple se v podstatě vrací do éry populárního iPhonu 5, kde prim hrály ostré hrany kovového rámu místo zaoblených bočnic. Řada skalních fanoušků jistě tuto designovou změnu uvítá, už jen kvůli tomu, že konstrukce je lehčí, tenčí a v podstatě i menší.

Nárůst výkonu je u další generace iPhonů považována prakticky již za samozřejmost. Zástupci amerického počítačového gigantu se nicméně pochlubili tím, že pracovní tempo je tak svižné, že na jablečných telefonech poběží například i League of Legends, což je populární videohra designovaná primárně pro klasické počítače. Tím dal Apple jasně najevo, jak dramaticky výkon narostl. Je to zásluha čipu Apple A14 Bionic, který mají všechny čtyři novinky.

Apple iPhone 12 Pro

Foto: archív výrobce

Apple iPhone 12 a 12 mini

Foto: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků