Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Nokia couvla, na největší mobilní veletrh kvůli koronaviru nepojede

Finská Nokia je další velkou společností, která se rozhodla neúčastnit letošního veletrhu Mobile World Congress (MWC 2020). Důvodem jsou stejně jako u dalších velkých výrobců obavy z šíření koronaviru 2019-nCoV. Již dříve účast odřekly jihokorejský podnik LG či švédská společnost Ericsson.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Nokia couvla, na největší mobilní veletrh kvůli koronaviru nepojede

„Pečlivě jsme sledovali situaci po vypuknutí nového koronaviru s cílem učinit rozhodnutí o účasti na základě faktů, nikoliv na strachu a panice,“ stojí v oficiálním prohlášení podniku. „Zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců je nicméně pro nás absolutní prioritou. Věříme, že uvážlivým rozhodnutím je zrušit naši účast na veletrhu.“

V otevřeném dopise se Nokia zároveň omluvila svým zákazníkům, kteří se přesto vydají na veletrh a stánek Nokie tam budou hledat marně.

Ukážou se nové mobily značky Nokia?

Sluší se nicméně podotknout, že oznámení finského podniku nutně neznamená, že se se značkou Nokia na výstavišti skutečně nepotkáme. Finové se totiž v současnosti zabývají především výstavbou 5G sítí a dalších síťových prvků. Chytré i tlačítkové telefony pod touto značkou vyrábí čínská společnost HMD Global a ta se minulých ročníků pravidelně účastnila. Letošní účast zatím Číňané nezrušili.

Účast zrušil již například i švédský Ericsson. „Oceňujeme, že svaz GSMA učinil v souvislosti s rizikem vše, co bylo v jeho silách. Vzhledem k tomu, že jako jeden z největších vystavovatelů na světě nemůže garantovat zdraví a bezpečí svých zaměstnanců, nebudeme se letošního ročníku účastnit,“ stojí v oficiálním prohlášení Ericssonu, podle kterého jeho stanoviště navštíví každý den tisíce lidí.

Obavy mají jednotlivé společnosti především kvůli tomu, že na akci přicestuje celá řada Číňanů, právě v nejlidnatější zemi světa je přitom šíření koronaviru nejvážnější. Z čínských společností bude v Barceloně vystavovat například Huawei, ZTE či Oppo.

Přísnější opatření na veletrhu

Zástupci ZTE uvedli již dříve, že na místě přijmou velmi přísné bezpečnostní opatření. Zaměstnanci tohoto podniku například z pevninské Číny přicestují minimálně s dvoutýdenním předstihem, aby přesně takto dlouhou dobu mohli být v Barceloně v karanténě. Firma bude zároveň pravidelně dezinfikovat výstavní prostory.

Veletrh MWC organizuje svaz GSMA. Ten již dříve ubezpečil, že v rámci letošního ročníku učiní taková opatření, aby zamezil šíření koronaviru. Návštěvníky i organizátory například vyzval, aby si nepodávali ruce, mezi jednotlivými výstupy řečníků se pak bude vždy na pódiu vyměňovat mikrofon.

„Nejvhodnější bude, když se budeme řídit pokyny odborníků, vědců a zdravotnických orgánů. Podle nich se může Mobile World Congress konat úplně normálně,“ prohlásila barcelonská starostka Ada Colauová.

Veletrh MWC 2020 se v Barceloně oficiálně koná od pondělí 24. do čtvrtka 27. února.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků