Hlavní obsah

MWC 2018: Nokia se pochlubila čtyřmi novými smartphony

Velkou pozornost budil na veletrhu MWC 2018 retro telefon Nokia 8110, který výrobce přinese v letošním roce na pulty obchodů. Vedle něj nicméně společnost HMD Global, která přístroje značky Nokia vyrábí, ve španělské Barceloně představila také hned čtyři chytré telefony.

MWC 2018: Nokia se pochlubila čtyřmi novými smartphony

Co možná nejnižší cenou bude lákat Nokia 1, která má představovat jakýsi můstek mezi smartphony a jednoduššími modely, které nejsou vybaveny operačním systémem. Používá k tomu speciální „okleštěný” operační systém Google Android Go postavený na jádru nejnovějšího plnohodnotného systému Oreo.

Rodina nových telefonů od Nokie

Foto: archív výrobce

Výrobce primárně doufá, že tento model ocení začínající uživatelé. Ačkoli tak novinka hodlá zaujmout nízkou cenou, s níž je spojen i méně výkonný hardware, díky zmíněnému systému by měla fungovat rychle a plynule a nabídne i plný přístup do aplikačního obchodu Google Play se všemi oblíbenými aplikacemi jako WhatsApp, Facebook či Instagram. Speciálně označené jsou pak aplikace přímo určené a uzpůsobené pro zmíněnou Go edici operačního systému.

Nokia 1 zákazníky láká také na výměnné kryty a široké spektrum barevných provedení. Hardwarová výbava bude nicméně skutečně velmi skromná, výrobce například počítá pouze s 1 GB operační paměti. Jak jsme ale mohli na veletrhu vyzkoušet, chod telefonu je díky použité platformě poměrně svižný.

Nokia 7 Plus

Foto: archív výrobce

Nokia 6

Foto: archív výrobce

Na náročnější uživatele budou cílit modely Nokia 6 a Nokia 7 Plus. Stejně jako v minulosti platí, že čím vyšší číslo, tím lepší výbava a výkon. Šestku tak pohání procesor Qualcomm Snapdragon 630, přičemž se počítá se dvěma konfiguracemi. První nabídne 3 GB operační paměti a 32GB úložiště, druhá pak bude disponovat 4 GB operační paměti a 64GB úložištěm.

Nokia 7 Plus sází na procesor Qualcomm Snapdragon 660, který by měl nabídnout o něco vyšší výkon než čip použitý v šestce. U sedmičky se sluší vyzdvihnout především fotoaparáty. Na zadní straně se ukrývá duální optika od Zeissu, která kombinuje citlivý širokoúhlý 12MP primární fotoaparát určený po zhoršené světelné podmínky a sekundární 13MP fotoaparát s dvojnásobným optickým zoomem.

Nokia 8 Sirocco

Video: Novinky

Vrchol nabídky nicméně bude tvořit Nokia 8 Sirocco, která zaujme precizním zpracováním a elegantním designem. Zahnutou skleněnou povrchovou úpravu telefonu doplňuje dvoumilimetrový rámeček z nerezové oceli, který byl dvakrát broušený diamantovým kotoučem.

Použitá ocel je mimochodem podle výrobce dvaapůlkrát silnější než hliníková slitina řady 6000 používaná u ostatních prémiových telefonů Nokia. Model Nokia 8 Sirocco je osazen 5,5 palcovým pOLED edge-to-edge displejem s 2K rozlišením.

Na veletrhu MWC 2018 podnik ukázal kromě chytrých telefonů také další reinkarnovaný model - Nokii 8110. Ta odkazuje na stejnojmenného předchůdce s ikonickou vysouvací konstrukcí, který se těšil před lety velké popularitě. [celá zpráva]

Nokia 8110 4G

Video: Václav Toman, Novinky

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků