Hlavní obsah
Chytrý telefon Vertu Constellation (ilustrační foto) Foto: archiv výrobce

Luxus zlákal Číňany, koupili výrobce mobilů Vertu

Výrobce luxusních chytrých telefonů Vertu má nového majitele. Švédská soukromá investiční společnost EQT prodala firmu čínským investorům v čele s hongkongským fondem Godin Holdings. Cenu firmy nezveřejnily. Dohoda je další známkou růstu obliby luxusních značek v Asii.

Chytrý telefon Vertu Constellation (ilustrační foto) Foto: archiv výrobce
Luxus zlákal Číňany, koupili výrobce mobilů Vertu

Telefony Vertu jsou často vyráběné ručně, z drahých kovů, s koženými kryty a safírovými obrazovkami. Svůj první přístroj firma dodala zákazníkům v roce 2002 a do letošního roku prodala po celém světě kolem 450 000 přístrojů. Průměrná prodejní cena jejího přístroje byla loni 5000 liber (190 000 Kč), uvedl na svých internetových stránkách Financial Times.

Firmu Vertu založila v roce 1998 Nokia. EQT získal Vertu v roce 2012 za 200 miliónů eur (5,4 miliardy Kč).

Generální ředitel Vertu Massimiliano Pogliani současně oznámil, že po třech letech ve funkci odchází. Podle jeho slov je nyní správný čas předat štafetu vedení novému týmu.

Vzhled luxusní, technologie zaostávaly

Základní myšlenkou Vertu bylo vytvořit mobilní telefon pro bohaté zákazníky, kteří jsou ochotni si připlatit za prvotřídní materiály. Firma však byla často kritizována kvůli tomu, že její technologie zaostávají za mnohem levnějšími modely konkurentů, jako je Apple. Vertu výrazně zlepšila svoji poslední řadu telefonů, které nyní mají technologie dostupné i v jiných chytrých telefonech, a snížila ceny, aby rozšířila základnu svých možných zákazníků.

Nejnovější model Vertu stojí v základní verzi 7000 liber (266 000 Kč). Cena však může vzrůst až na 17 000 liber (645 800 Kč), pokud si zákazník přeje rámeček z růžového zlata nebo barvu vyrobenou na zakázku. Cena nejdražších ručně vyrobených telefonů firmy překročila 200 000 liber (7,6 miliónu Kč) a každý z těchto přístrojů je podepsán řemeslníkem, který ho vyrobil.

Trh s luxusními telefony se rozšířil částečně díky prodeji dražší, zlaté verze telefonů Apple. Také některé luxusní značky propůjčily své jméno výrobcům telefonů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků