Hlavní obsah
Nejvíce se v prodejích dařilo Samsungu. (Ilustrační foto) Foto: Albert Gea, Reuters

Loni se v Česku prodaly téměř tři milióny smartphonů. Nejvíce se dařilo Samsungu

Prodej chytrých telefonů v Česku se loni zvýšil o 2,4 procenta na 2,7 miliónu. Na Slovensku trh rostl o deset procent na 1,3 miliónu dodaných zařízení. Uvedla to analytická firma IDC. Letos za první čtvrtletí čeká proti závěru loňského roku pokles prodeje.

Nejvíce se v prodejích dařilo Samsungu. (Ilustrační foto) Foto: Albert Gea, Reuters
Loni se v Česku prodaly téměř tři milióny smartphonů. Nejvíce se dařilo Samsungu

Největší vzestup v dovozu na obou trzích nastal v posledním čtvrtletí loňského roku, a to především na Slovensku, kde objem dovozu smartphonů vzrostl v porovnání s třetím čtvrtletím o 61,6 procenta.

Nejprodávanější značkou na obou trzích byl Samsung s třicetiprocentním tržním podílem, zatímco značky Huawei a Lenovo bojovaly o druhé místo. Lenovo skončilo na druhém místě na Slovensku a třetí v České republice. Apple byl v obou zemích stabilní na čtvrtém místě.

„Český trh je pro prodejce obecně náročnější na budování a obranu svých pozic, neboť mobilní operátoři v České republice drží jen asi 40 procent trhu, ve srovnání s přibližně 70 procenty na Slovensku,” uvedla analytička IDC Ina Malatinská.

Microsoft, Sony a ti další

Pro všechny ostatní hráče byl rok 2016 těžkým rokem, a to v České republice i na Slovensku. Microsoft, Sony, HTC, LG a Alcatel se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 staly marginálními hráči na obou trzích, když každý měl méně než tříprocentní podíl na trhu.

Přibližně 80 procent chytrých mobilů dodaných v ČR a na Slovensku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 podporovalo standard Long Term Evolution (LTE). Průměrná prodejní cena LTE smartphonu meziročně poklesla o 7,9 procenta v Česku a o 11,6 procenta na Slovensku.

Chytré telefony zlevnily o tisíce korun

Školní rok se pomalu chýlí ke konci a tuzemští prodejci začali ještě před prázdninami lákat na velké slevy chytrých telefonů. U těch nejlepších modelů je tak aktuálně možné ušetřit klidně i několik tisíc korun.

Nabízí se otázka, proč najednou zlevnilo takové množství smartphonů? Důvod je prostý, obchodníci se snaží zbavit skladových zásob dříve, než vypukne dovolenkové šílenství.

Hned po prázdninách se totiž na pultech obchodů objeví celá řada nových mobilů, které se budou snažit zaujmout zákazníky na předvánočním trhu. A o starší kousky tak nejspíše lidé budou mít daleko nižší zájem. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků