Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Koronavirus nahrává Samsungu, vyrábí totiž ve Vietnamu

Řada technologických výrobců řeší problémy s výrobou v Číně kvůli šíření koronaviru, výrobní kapacity jednoduše nezvládají plnit zadané plány. Naopak těžit by mohl z této situace jihokorejský Samsung, který má polovinu výroby svých smartphonů ve Vietnamu. A tam má nemoc na výrobu jen omezený vliv, jak uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP
Koronavirus nahrává Samsungu, vyrábí totiž ve Vietnamu

Jednou ze společností, které koronavirus citelně zasáhl, je americký Apple. Ten již minulý týden varoval, že nezvládne naplnit své finanční plány. Americký podnik původně odhadoval, že ve druhém čtvrtletí vydělá 63 až 67 miliard dolarů, tedy v přepočtu 1,4 až 1,5 bilionu korun. V souvislosti s koronavirem a omezenou výrobou však zástupci Applu uvedli, že takový cíl je nesplnitelný, neboť výpadky v dodávkách iPhonů jsou větší, než se původně předpokládalo.

Firma sice vyrábí jablečné telefony v provincii Chu-pej, která je mimo ohnisko nákazy nového koronaviru, ale v Číně se výroba kvůli nemoci vrací do normálu jen velmi pozvolna. Navíc i odbyt telefonů v nejlidnatější zemi světa také vázne, přitom právě Čína je pro Apple jedním z nejdůležitějších světových trhů.

Na konci loňského roku se Apple vyhoupl na první příčku nejúspěšnějších prodejců chytrých telefonů. Právě koronavirus ale by mohl americký podnik o toto prvenství připravit, neboť vysokou poptávku po iPhonech se pravděpodobně nepodaří naplnit.

Právě z toho by ale mohl těžit Samsung, který byl Applem z pomyslného trůnu sesazen. Výrobní problémy v Číně, které jihokorejský elektronický gigant díky továrnám ve Vietnamu tolik nezasáhnou, by tedy mohly Samsungu pomoci opět na výsluní.

Pro úplnost dodejme, že světovou trojskou trhu je Huawei. Ten zatím výrobní problémy neohlásil, nicméně analytici předpokládají, že koronavirus se dotkne i výrobních kapacit tohoto podniku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků