Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Kanada vyloučí čínskou firmu Huawei z výstavby vládní sítě

Kanada v úterý důrazně naznačila, že vyloučí čínského výrobce telekomunikační techniky Huawei Technologies z plánované výstavby zabezpečené vládní komunikační sítě. Odkázala přitom na možná bezpečnostní rizika technologií Huawei, na něž v pondělí spolu s možným vlivem čínského státu poukázala zpráva výboru amerického Kongresu.

Foto: Profimedia.cz
Kanada vyloučí čínskou firmu Huawei z výstavby vládní sítě

"Vláda si bude ve výstavbě své sítě pečlivě vybírat a už aktivovala doložku o národní bezpečnosti. Nechám na vás, zda si myslíte, že Huawei by měla být součástí kanadského zabezpečeného vládního systému," řekl mluvčí premiéra Stephena Harpera Andrew MacDougall. S pomocí národní bezpečnostní výjimky může vláda ve výběru dodavatelů pro své zakázky diskriminovat zahraniční firmy považované za příliš rizikové, aniž tím poruší pravidla mezinárodního obchodu.

Zpráva amerického sněmovního výboru doporučila, aby největším čínským telekomunikačním výrobcům Huawei a ZTE byl uzavřen přístup na americký trh vládních zakázek, úřady blokovaly plány těchto firem na expanzi v USA a americké firmy s nimi neobchodovaly.

Vzhledem k obavám z hackerských útoků z Číny je podle ní také zapotřebí, aby vládní počítačové systémy neobsahovaly žádné komponenty vyrobené oběma firmami. Zařízení Huawei a ZTE by podle zprávy mohla být využita k monitorování určitého typu komunikací a mohla by ohrožovat klíčové komunikační systémy v zemi.

Nejsme zahraniční firma, namítá Huawei

Podle kanadské televize CBC předseda výboru americké Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby Mike Rogers vyzval kanadské firmy, aby neobchodovaly s Huawei. Firma je druhým největším světovým výrobcem směrovačů, přepínačů a dalších telekomunikačních zařízení po švédské společnosti Ericsson.

V USA Huawei zatím větší aktivity na trhu síťových zařízení nemá. V Kanadě však v roce 2008 získala kontrakty na výstavbu sítí pro domácí telefonní operátory Telus a Bell Canada. Od provincie Ontario také dostala výzkumný grant v hodnotě 67 miliónů kanadských dolarů (1,3 miliardy Kč).

Huawei namítá, že bezpečnostní doložka platí jen pro zahraniční firmy a Huawei má samostatnou dceřinou firmu se sídlem v Kanadě. "Už jen to nám umožňuje ucházet se zde o jakékoli státní zakázky," řekl agentuře Reuters mluvčí Huawei Technologies Canada Scott Bradley.

Austrálie vyřadila Huawei z výběrového řízení

Kanada ale zatím nezašla tak daleko jako Austrálie. Ta už Huawei přímo odepřela účast na výstavbě vládní širokopásmové sítě za 38 miliard dolarů (737 miliard Kč).

Evropská komise připravuje proti Huawei řízení kvůli narušování hospodářské soutěže nebo kvůli nekalé státní pomoci a komisař pro zahraniční obchod Karel De Gucht zatím sbírá podklady. Jeho snahu ale brzdí to, že proti čínské firmě zatím nepodal oficiální stížnost žádný evropský konkurent jako Ericsson nebo Alcatel Lucent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků