Hlavní obsah
Logo Huawei Foto: Petr Horník, Právo

Evropská komise zvažuje zakázat zařízení Huawei pro sítě páté generace

Kvůli obavám z bezpečnosti zvažuje Evropská komise vyloučení zařízení čínské společnosti Huawei z budování mobilních sítí páté generace (5G). V sobotu to s odvoláním na blíže nespecifikované zdroje napsala agentura Reuters. Před zařízeními čínské firmy varoval před časem i Český národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Logo Huawei Foto: Petr Horník, Právo
Evropská komise zvažuje zakázat zařízení Huawei pro sítě páté generace

Některé západní země, včetně Spojených států a Austrálie, již firmu Huawei z budování mobilních sítí nové generace vyloučily. Německo nyní takovýto krok zvažuje, upozorňuje agentura Reuters.

Svaz GSMA reprezentující zájmy mobilních operátorů podle Reuters navrhl krizovou schůzku, která by se možným zákazem zařízení firmy Huawei v Evropské unii zabývala. Operátoři se obávají, že zákaz by mohl mít výrazně negativní dopad na jejich aktivity.

Generální ředitel GSMA Mats Granryd navrhl členům zařadit debatu ohledně Huawei na pořad jednání příštího zasedání rady sdružení, které se bude konat koncem srpna na okraji veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress (MWC) v Barceloně.

Protože se řada operátorů při výstavbě sítí páté generace spoléhá právě na Huawei, mohl by zákaz používání zařízení této čínské firmy poškodit snahu Evropy udržet si konkurenceschopnost v oblasti telekomunikací, píše agentura Reuters.

Společnost Huawei čelí obavám, že čínská vláda by mohla využívat její produkty ke špionáži. Firma však tyto obavy odmítá.

Huawei podniká i v ČR

Před používáním softwaru a hardwaru Huawei varoval v prosinci i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na základě varování úřadu generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.

Obavy nesdílí český prezident Miloš Zeman, který ve čtvrtek přijal dva představitele společnosti Huawei. Již dříve varování před výrobky firmy bagatelizoval a naznačoval, že jde o konkurenční boj. [celá zpráva]

Eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip vyjádřil v prosinci obavy, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami a do svých technologií za tímto účelem zabudovávají „zadní vrátka”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků