Hlavní obsah
Nebývalý zájem o chytré mobilní telefony rozpoutal íPhone od Applu. Foto: Novinky

Chytré telefony s operačním systémem jsou populárnější než obyčejné mobily

Celosvětový zájem o chytré telefony s operačním systémem neustále roste. Podle průzkumu agentury Gartner letos jejich prodej stoupne o 28 procent. Úpadek naopak zažívají obyčejné telefony, které uživateli nenabídnou kromě telefonování a posílání SMS žádné další funkce. Celkový počet prodaných mobilů tak klesne přibližně o desetinu.

Nebývalý zájem o chytré mobilní telefony rozpoutal íPhone od Applu. Foto: Novinky
Chytré telefony s operačním systémem jsou populárnější než obyčejné mobily

Ve čtvrtém čtvrtletí přitom růst trhu s chytrými mobily zpomalil na 3,7 procenta. Způsobil to nedostatek nových atraktivních modelů a celkové oslabení ekonomiky.

Mnoho předpovědí ale u chytrých mobilů letos počítá s výraznějším růstem. Chytré mobily pracují podobně jako osobní počítač díky tomu, že jejich chod řídí operační systém.

Průzkumová agentura Informa předpokládá, že se chytrých telefonů letos prodá o 35 procent více než v minulém roce. Odvolává se přitom na příliv nových modelů na trh a dotace od operátorů, které mají především zvýšit tok dat jejich mobilními sítěmi.

Gartner předpokládá, že klíčovou roli v letošním nárůstu sehrají Nokia, Samsung Electronics a LG Electronics. Hlavním tahounem bude Nokia, která vkládá operační systém Symbian i do levnějších telefonů, dodává analytička Gartneru Carolina Milanesiová.

Hlavním lákadlem chytrých telefonů je internet

Osobní počítače si bez všudypřítomného internetu pomalu nedokážeme představit. Podobně je tomu i u chytrých mobilů. Ty jsou díky světové pavučině mnohem schopnější.

Pomocí klávesničky (integrované nebo virtuální – písmena se vyťukávají přes dotekový displej) z nich není těžké odeslat například e-mail nebo si povídat s druhou osobou přes takzvaný instant messenger (ICQ, MSN, atd.).

Ke světové síti se komunikátory připojují buď přes přes vlastní SIM kartu, nebo, což je mnohem zajímavější, přes integrovaný WiFi modul na volně dostupných místech (obchodní centra, nádraží, kavárny, apod.).

Anketa
Vlastníte chytrý mobil s operačním systémem?
Ano a jsem s ním moc spokojen(a).
41.1 %
Ano, ale všechny jeho funkce nevyužiju.
7.1 %
Ne, ale uvažuji o jeho koupi.
19.7 %
Ne, byl by mi k ničemu.
32.1 %
Celkem hlasovalo 6055 čtenářů.

První chytré mobily

Představte si, že zavítáte do roku 1996 a koupíte si za těžké peníze (asi 1200 dolarů) chytrý mobil Nokia 9000 Communicator, který si v hmotnosti nezadá se středně velkou cihlou. Budete se muset smířit s jeho 397 gramy, které zákonitě utrhnou každou kapsu, malou výpočetní silou a minimálním prostorem pro data.

Fotoaparát? GPS navigace? Místo pro tisícovky písní a videí? Zapomeňte. Tehdejší chytré mobily byly rády, když se připojily k internetu, stáhly email a zobrazily jej na monochromatickém displeji bez podpory dotekového ovládání a bez podsvícení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků