Hlavní obsah
Obchod s mobilními telefony. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Chytré telefony jdou na dračku, jejich dodávky vzrostly o 78 procent

Dodávky chytrých telefonů s operačními systémy na trh ve třetím čtvrtletí vzrostly meziročně o 78 procent. Výrobci jich dodali do obchodů 77 miliónů. Dominantní hráč na trhu, finská Nokia, přichází pomalu ale jistě o pozici. Americká firma Apple se v žebříčku dostala na pozici společnosti RIM. Vyplývá to z dat agentury Strategy Analytics.

Obchod s mobilními telefony. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Chytré telefony jdou na dračku, jejich dodávky vzrostly o 78 procent

Nokia dodala na trh 26,5 miliónu vyspělých telefonů, tedy stejné množství jako druhý Apple a třetí RIM dohromady. Finský výrobce tak měl tržní podíl 34,4 procenta, ale ještě v předchozím čtvrtletí si držel 38,1 procenta.

Pozici si během čtvrtletí zlepšil Apple, jehož podíl vzrostl na 18,3 procenta ze 13,5 procenta za druhé čtvrtletí. Dodal odběratelům 14,1 miliónu přístrojů. "Nokia v minulém roce dodávala třikrát více chytrých mobilů než Apple. Nyní ale tento poměr klesl na dvojnásobek," připomínají Strategy Analytics.

RIM zvýšila meziročně dodávky o 46 procent na 12,4 miliónu telefonů. Její tržní podíl přesto klesl o pětinu procentního bodu proti předchozímu čtvrtletí, a to na 16,1 procenta.

První trojice výrobců zároveň pociťuje tlak od menších rivalů, kteří dohromady během tří měsíců do konce září dodali na trh 24,1 miliónu přístrojů. Jejich celkový podíl na trhu se tak zvýšil na 31,3 procenta z 25,6 procenta před rokem.

Tato skupina zahrnuje řadu výrobců chytrých telefonů, kteří pracují s operačním systémem Android, například Samsung a HTC. Chytré telefony ve třetím čtvrtletí zaujímaly na celkovém trhu s mobily v počtu dodaných telefonů na trh 23 procent.

Strategy Analytics ale také upozorňují na to, že se výrobci potýkají s nedostatkem komponentů. Jednak se odvětví zvedá po loňské krizi, která omezila výrobu, druhým faktorem je nový trh s počítačovými tablety. Ty často využívají stejné komponenty jako chytré mobily, uvedly internetové stránky Total telecom a Enhanced Online News.

Co umějí chytré telefony, a co umět budou

Vývoj mobilních telefonů postupuje mílovými kroky kupředu. Nejvyspělejší přístroje dnes dokážou nahradit satelitní GPS navigaci, fotoaparát a v některých případech dokonce i počítač. Výrobci navíc plánují další vylepšení. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků