Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Česko může kvůli zpoždění 5G přijít až o 33 miliard ročně, ukázala studie

Případné zpoždění vybudování a používání vysokorychlostních sítí 5G v Česku bude stát českou ekonomiku roční ztrátu mezi 16,5 a 33,3 miliardy Kč. Uvádí to nová studie Centra ekonomických a tržních analýz. V současnosti běží připomínkové řízení k upraveným podmínkám aukce kmitočtů pro 5G, úřad chce aukci vyhlásit do června, tedy o téměř půl roku později proti předchozímu termínu.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Česko může kvůli zpoždění 5G přijít až o 33 miliard ročně, ukázala studie

Rychlému rozvoji vysokorychlostních komunikačních sítí v České republice podle studie brání několik bariér. "Hlavní překážky spočívají mimo jiné v pomalé výstavbě, velmi vysokým poplatkům za využívání rádiových kmitočtů, nedostatečné koordinaci rozvoje nebo riziku omezení konkurence na trhu vysokorychlostního připojení," uvedl analytik CETA Michael Fanta.

Aktuální krizová situace je podle ředitele CETA Aleše Roda vhodným okamžikem pro přijetí rozhodnutí, jakým směrem se tuzemská ekonomika vydá. "Česká ekonomika musí základ konkurenceschopnosti vybudovat na plně digitalizované společnosti a kvalitní vysokorychlostní infrastruktuře. To se bez masivních investic do výstavby optických sítí a rozvoje technologie 5G neobejde," podotkl.

Důraz na národní roaming

Operátoři vedle změněných podmínek aukce, které například kladou větší důraz na tzv. národní roaming, řeší ještě další neznámou, kterou je možnost využití technologií čínské Huawei. Ta je hlavním dodavatelem těchto sítí, ale například podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představuje bezpečnostní riziko. Budování 5G bez Huawei by mohlo zvýšit investiční náklady na tyto sítě o 12 až 38 miliard korun. Analytici z Oxford Economics odhadli potenciální zvýšení investičních nákladů ve Francii, Německu a Velké Británii v případě vyloučení Huawei z výstavby, a tedy nižší konkurence mezi dodavateli na devět až 29 procent.

"Významný externí zásah do tržního prostředí, ve formě vyloučení jakékoliv společnosti ex-ante, omezuje zdravý konkurenční boj a může zásadně ovlivnit kýžený růst efektivity a následné snižování nákladů v odvětví, které určují výši konečné ceny za služby a produkty," dodal Rod.

Skupina pro spolupráci EU v oblasti bezpečnosti sítí a informací (NIS Cooperation Group) vydala letos v lednu soubor nástrojů pro opatření ke zmírnění rizik, tzv. EU toolbox on 5G Cybersecurity. Jde o balíček doporučení, jakým oblastem zabezpečení je třeba na úrovni členských států věnovat pozornost při tvorbě vnitrostátní legislativy.

"V posledních 15 letech má společnost Huawei v České republice prokazatelné výsledky v oblasti zajišťování kybernetické bezpečnosti, o kterých se může přesvědčit kterýkoli z jejich zákazníků. Kybernetickou bezpečnost bereme velmi vážně a toolbox, který se kyber bezpečnosti týká, vítáme. Nezaujatý přístup k bezpečnosti sítí 5G založený na faktech umožní Evropě mít bezpečnější a rychlejší síť páté generace," řekl mluvčí Huawei v ČR Pavel Košek.

Revoluce jménem 5G 

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví – o nejrůznější technické vychytávky, které sledují zdraví svého majitele a následně data zasílají přímo lékaři, nebyla na výstavišti nouze.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků