Hlavní obsah
Prodejna Huawei v Číně Foto: Aly Song, Reuters

Británie zakázala používat technologii společnosti Huawei při výstavbě 5G sítí

Velká Británie zakázala tamním operátorům, aby po letošním 31. prosinci při výstavbě 5G sítí využívali technologie čínské společnosti Huawei, oznámil ministr kultury Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Premiér Boris Johnson nařídil, aby veškerá technologie této firmy byla odstraněna do roku 2027.

Prodejna Huawei v Číně Foto: Aly Song, Reuters
Británie zakázala používat technologii společnosti Huawei při výstavbě 5G sítí

Odstranění technologie Huawei během příštích sedmi let odsouhlasila britská vláda na zasedání Rady národní bezpečnosti v Downing Street v úterý ráno.

Johnson potěšil amerického prezidenta Donalda Trumpa, když uposlechl radu Národního střediska kybernetické bezpečnosti a přijal americké sankce vůči Huawei. Ta podle Washingtonu představuje bezpečnostní hrozbu. Peking podle agentury Reuters toto rozhodnutí rozhněvá.

Huawei a sítě 5G

Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.

5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků