Hlavní obsah
Šéf Applu Tim Cook Foto: Elijah Nouvelage, Reuters

Apple přiznal štěnici v aplikaci FaceTime, odposlouchává telefony

Technologická společnost Apple v pondělí uvedla, že koncem týdne vydá upgrade softwaru aplikace pro videohovory FaceTime. Měl by odstranit „štěnici“ v dosavadním programu, která volajícímu umožňuje poslouchat zvuk z telefonů, na něž zrovna volá. Jejich majitelé přitom ani nemusí videohovor přijmout, neboť software si sám zapne mikrofon, napsala agentura Reuters.

Šéf Applu Tim Cook Foto: Elijah Nouvelage, Reuters
Apple přiznal štěnici v aplikaci FaceTime, odposlouchává telefony

Odposlouchávání se samo ukončí poté, kdy majitel nechá svůj telefon příliš dlouho zvonit. Pokud se ale volaný rozhodne nepřijmout videohovor pomocí tlačítka, začne se do zařízení volajícího přenášet dokonce i obrazový záznam.

Škodlivý kód je uložen v části programu obsluhující skupinové videohovory. Apple s touto funkcí přišel loni v létě, veřejnosti byla nabídnuta na konci října. „Jsme si problému vědomi a vytvořili jsme opravenou verzi, která bude vydána koncem týdne,“ uvedl mluvčí Applu v prohlášení.

Problém se týká operačního systému iOS verze 12.1 a vyšší. Na sociálních sítích probíhají diskuse o tom, že nejlepší obranou je vypnout celou aplikaci FaceTime.

Odhalení softwarové chyby se shoduje s datem Národního dne soukromí ve Spojených státech, který přitom vyhlásil sám šéf Applu Tim Cook s cílem přijmout komplexní legislativní reformu v oblasti ochrany dat uživatelů. „Nebezpečí jsou skutečná a důsledky příliš vážné,“ řekl tehdy Cook. Firma propagující zabezpečení dat také nedávno přišla s billboardem na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas, kde byl uveden slogan: „Cokoliv se stane ve vašem iPhonu, zůstane ve vašem iPhonu.“

Podvodné maily

Internetem se v poslední době také začaly šířit falešné zprávy, ve kterých se podvodníci vydávají za pracovníky společnosti Apple. Náhodným uživatelům rozesílají smyšlené účty a doufají, že ti jim nevědomky poskytnou vlastní přihlašovací údaje. Tak je mohou následně připravit o peníze.

Podvodné e-maily jsou psány anglicky a působí velmi věrohodně. Jsou takřka k nerozeznání od legitimních faktur společnosti Apple, ve které podnik informuje o objednávce nějaké hry, aplikace či multimédií. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků