Aplikace Záchranka funguje i v zahraničí. Češi si tak přivolají pomoc
Aplikaci, kterou Maleňák vytvořil jako student Vysokého učení technického v Brně v roce 2012, už má více než 1 150 000 uživatelů. Nově se spolupráce rozšířila i na maďarské záchranáře.
Pokud budou Češi v Maďarsku a stisknou tlačítko, aplikace předá maďarským záchranářům přesnou polohu člověka i jeho základní osobní a zdravotní údaje, které má v aplikaci vyplněné včetně kontaktů na blízké osoby.
„Po zmáčknutí nouzového tlačítka se objeví tabulka devíti nejčastějších zdravotních problémů a poranění. Když volající jednu z nich vybere, odešle se tato informace záchranářům společně s dalšími informacemi. Na dispečinku tedy budou vědět, co a komu se stalo. Komunikace se tak zjednoduší a odstraní se významná jazyková bariéra,” uvedl Maleňák.
Aplikaci je nyní pouze nutné aktualizovat, jinak není při jízdě do zahraničí nic potřeba měnit.
Filip Maleňák
Foto: Kateřina Severová, Právo
Tým kolem aplikace Záchranka navíc pomohl vytvořit obdobnou aplikaci pro obyvatele Maďarska, která bude fungovat stejně jako Záchranka v Česku. Aplikace a její napojování na další systémy v zahraničí má podporu i Ministerstva zdravotnictví ČR.
„Vzhledem k přínosům aplikace se chceme již brzy významným způsobem podílet na úhradě nákladů souvisejících s jejím provozem,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Aplikace kromě přivolání pomoci obsahuje i návod první pomoci, databázi externích defibrilátorů v České republice nebo navigaci k nejbližším pohotovostem a varovná upozornění.