1. Jak zrušit službu u operátora

Patrně nejjednodušší je vypovězení smlouvy v pobočce operátora, případně je nastalou situaci možné řešit písemně zasláním žádosti na oficiální adresu poskytovatele služby. Operátora je možné kontaktovat také telefonicky a smlouvu ukončit bez osobní návštěvy i odesílání dopisů.

Kontaktní adresy a přesné informace o tom, co mají žádosti obsahovat, naleznete na stránkách jednotlivých operátorů:

ČTĚTE TAKÉ:
Nejvíce za mobilní tarify platí nejchudší Češi
V Česku jsou ceny přemrštěné, mobilní tarify v zahraničí vyjdou výrazně levněji
Aukce kmitočtů láká zahraniční investory. Nový operátor může být z USA i Koreje

2. Přenesení čísla k jinému operátorovi

Pokud kromě ukončení služby chcete také přenést svoje číslo k jinému operátorovi, je opět možné navštívit pobočku. Pracovník vám v ní vydá číslo výpovědi (ČVOP), které je následně nutné předat svému novému operátorovi.

O ČVOP je možné požádat také na infolince operátora. Toto unikátní číslo, které je k přechodu nezbytné, následně přijde buď formou SMS zprávy, nebo písemně na adresu účastníka.

3. Jak dlouho to trvá

Nejdříve je číslo možné přenést 10 dní od přijetí vaší výpovědi a novému poskytovateli přenos zpravidla zabere čytři pracovní dny. Číslo ČVOP nicméně platí 60 dní, takže je pouze na uživateli, kdy jej novému operátorovi nahlásí. V budoucnu by mělo být možné ukončit smlouvu s mobilním operátorem a převést číslo k jinému do dvou dnů.

ČTĚTE TAKÉ:
Ukončení smlouvy s operátorem do dvou dnů a bez pokuty. Vláda schválila Babišovu novelu

4. Kolik to bude stát

Pokud uživatelé ukončují službu ještě před koncem závazku, díky němuž mají výhodnější podmínky, účtuje si operátor smluvní pokutu ve výši 20 % z paušálních plateb, které by klienti zaplatili do konce závazku.

V případě tarifu za 750 Kč, který ukončíme pět měsíců před vypršením smlouvy, bude tedy doplatek 750 Kč. Uživatelé nicméně mají možnost využívat služeb operátorů i bez závazků, to ale vyjde pochopitelně dráž.

V rámci vypořádání služeb je nutné myslet také na případný bonus na telefon či jiné zařízení. Výhodnější cena se totiž váže k závazku na určitou dobu. Pokud lidé tedy smlouvu ukončí předčasně, část slevy jim bude následně naúčtována.

5. Zrušení služby z důvodu smrti a nezvěstnosti

Potřebujete-li službu zrušit nebo převést z důvodu úmrtí či nezvěstnosti, je vždy nutné navštívit pobočku operátora. Potřebovat budete doklad o úmrtí nebo úředně ověřenou kopii rozhodnutí o prohlášení osoby za nezvěstnou. Díky tomu je možné službu zrušit bez pokuty za případné předčasné ukončení závazku.

Může se vám hodit na Firmy.cz: