„O2 začne od 25. října jako první ze síťových operátorů převádět nespotřebovaná dokoupená data do dalšího měsíce. Nový způsob čerpání dat zákazníkům O2 umožní využívat nepřetržitě rychlý internet, aniž by přišli o dokoupená data, která nestihli vyčerpat,“ uvedla Pecháčková.

V praxi by to mělo fungovat jednoduše. „Pokud si zákazník s tarifem FREE CZ obnoví datový balíček týden před koncem zúčtovacího období a stihne spotřebovat jen 1 GB, převede mu operátor O2 zbylých 0,5 GB do dalšího měsíce. Během něj tak bude mít k dispozici 2 GB mobilních dat s tím, že nejprve se spotřebují přenesená data z předchozího období. Aktuální objem dat zákazníci uvidí v online samoobsluze Moje O2. Při vyčerpání 80 % a 100 % objemu dat budou i nadále informováni pomocí SMS,“ konstatovala mluvčí O2.

O2 bude od října převádět data dokoupená z jednorázových datových balíčků i v rámci automatické obnovy datového objemu. Změna se však týká pouze zákazníků, kteří využívají smluvní tarify, nikoli předplacenek.

Operátora prý o takovouto změnu žádali samotní zákazníci. „Touto změnou reagujeme na komentáře a dotazy našich zákazníků. Díky převodu dat už se nebudou muset bát, že jim obnovená data propadnou," konstatoval generální ředitel O2 Tomáš Budník.

Žádný internet nad rámec datového balíčku

Zákazníci se na operátora obraceli s největší pravděpodobností v souvislosti s novou politikou datových tarifů, která začala platit od 15. července. [celá zpráva]

Operátor do zmiňovaného data praktikoval u datových tarifů stejně jako veškerá tuzemská konkurence tzv. FUP limit. Za touto zkratkou se skrývá anglický pojem Fair Use Policy (politika férového použití). V praxi tak měli uživatelé paušálních služeb nastaven určitý limit pro přenesená data – například 1 GB. Když jej vyčerpali, připojení se jim automaticky zpomalilo.

To se ale v polovině července změnilo. Nově nejsou nezpoplatněná data nad rámec datového limitu nabízena vůbec. Lidé si musí dokoupit datový balíček.

Nová politika datových tarifů zákazníkům pravděpodobně velkou radost neudělala. O2 se kvůli tomu dostalo i do hledáčku Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Úřad řeší splnění všech povinností operátora. [celá zpráva]

„Tedy zda uživatelé se smlouvou na dobu určitou byli řádně a včas informováni o svém právu se změnou smlouvy nesouhlasit a smluvní vztah ke dni účinnosti změny bez jakýchkoli sankcí a smluvních pokut ukončit,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.